Забавно е, когато някои наивници на Запад вярват, че Русия иска да свали сръбския президент Александър Вучич и че Москва стои зад протестите в Сърбия срещу добива на литий.
Точно в това иска да повярвате сръбското разузнаване. Спомням си, когато преди няколко години руската пропаганда обвини "дълбоката държава" на Русия, че се опитва да свали правителството. Беше по средата на преговорите със САЩ.
Русия е напълно доволна от Вучич, тъй като той се страхува от Путин и танцува под мелодията на Москва, като работи стратегически в полза на Русия.
Но Вучич също оставя малко моркови на Запада (доставка на оръжия, гласуване на резолюции на Общото събрание на ООН, снимки със съпругата на Зеленски и някои неуместни международни конференции…).
Посланикът на САЩ (в Сърбия), Олаф Шолц или Еманюел Макрон могат да обявят някаква победа и да докладват у дома, че сръбското правителство иска Запада, което е смешно.
Що се отнася до тази литиева игра, просто вижте какво се случи преди няколко години и то ще се случи отново. Вучич се нуждае от вътрешен хаос за оцеляването си и протестите са идеални за него, което му дава повече лостове за изнудване на Запада. Той укрепи крайнодесните групи, за да може да каже на Запада „виждате ли… всяка алтернатива е по-лоша от мен, така че нямате друга възможност“.
Западът мисли тактически, а Москва мисли стратегически и е много тъжно как Путин унижава Запада на Балканите. Тази есен ще бъде интересна./ БГНЕС
*Ивана Страднер, експерт по сигурността и изследовател във Фондацията за защита на демокрациите
Александър Вучич, Владимир Путин
Още от Свят
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар
Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС
Премиерът на Северна Македония заяви, че в откакто министрите му встъпиха в длъжност преди пет месеца, няма нито един корупционен скандал
Мексико: Ефектът от митата на Тръмп ще е загуба на 400 000 работни места в САЩ
Предложените тарифи ще засегнат особено силно най-големите фирми за износ в автомобилния сектор, а именно Ford, General Motors и Stellantis