"България преживява период на несигурност след проведените на 4 април парламентарни избори", се казва в документ подготвен за комисията по външна политика и членовете на американския Конгрес от Congressional Research Service(виж прикачения файл, б.р.).
В него се подчертава, че въпреки че оценките на ЕС отбелязват забележителен напредък на България в усилията за борба с корупцията и върховенството на закона, те си остават основни предизвикателства пред управлението на страната.
Обръща се внимание, че след 12 години почти непрекъснато управление на министър-председателя Бойко Борисов и ГЕРБ три нови политически партии, участвали във вълната от антикорупционни протести, са спечелили една трета от гласовете на избирателите, мотивирани от недоволството от статуквото, а партията на Слави Трифонов е определена като "популистка".
"Следващото правителство ще бъде изправено пред редица политически предизвикателства, включително преодоляване на здравните и икономическите последствия от пандемията от COVID-19, справяне с обществения натиск за борба с корупцията и организирана престъпност на фона на ескалиращо напрежение в региона на Черно море", се казва в текста и се обръща внимание на това, че "много български лидери се стремяха да избягват търкания с Русия и да поддържат добри отношения с Москва"
Цитира се Центъра за изследване на демокрация, действителният размер на преките руски инвестиции в България възлизат на 4,5 милиарда евро (еквивалентно на около 11% от БВП).
"Анализатори предупреждават, че това създава условия за "ендемична корупция и предполагаемо руско влияние в някои от политическите партии и групи по интереси, което да доведе до по-голямо общо руско влияние в българските вътрешни работи", се казва още в резюмето за България.
Припомня се и за румънското предложение за създаването на "черноморски флот на НАТО", срещу което се е обявила България.
"Американските власти изразиха загриженост за някои енергийни проекти, като разширението на руския проект TurkStream през България, което може да увеличи зависимостта от Русия. През юли 2020 г. Държавният департамент на САЩ заяви, че санкции могат да се прилагат за определени дейности, свързани с разширяването (втората линия) на TurkStream’s и "Северен поток-2", както и, че разширението на TurkStream "би могло да подкопае енергийната сигурност на Европа".
Още от България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен