30 Декември, 2025

Кандидат за президент на Франция поиска референдум за миграцията

Кандидат за президент на Франция поиска референдум за миграцията

Мишел Барние

Френският кандидат-президент Мишел Барние, бивш еврокомисар и главен преговарящ по "Брекзит" от страна на ЕС, предизвика смут с острите си атаки срещу европейското законодателство, пише "Политико".

Според съобщения в медиите Барние призовал във Франция да бъде организиран референдум по въпросите на миграцията. Според него страната трябва да възвърне законодателния си суверенитет, за да не бъде повече субект на решенията на Съда на ЕС и на Европейския съд за правата на човека.

Той заявил това на сбирка на партията си "Републиканците" в град Ним. Барние се е мотивирал с това, че трябва отново да се изгради френското влияние, за да се възстанови равновесието по отношение на германското влияние, което е доминиращо".

По-късно говорителят на Европейската комисия Ерик Мамер заяви: "Позицията ни за върховенството на закона е пределно ясна и важи за всички области. Договорите също са пределно ясни - убежището и управлението на миграцията са споделени компетенции между ЕС и страните-членки и юрисдикцията е на Съда на ЕС има върховенство над тях".

Мамер добави, че Съдът за правата на човека е в сърцето на Европа след Втората световна война и гарант за основните права на континента. 

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп е "много ядосан" - Путин лично му се е оплакал от "украинска атака" срещу резиденцията Валдай

Тръмп е "много ядосан" - Путин лично му се е оплакал от "украинска атака" срещу резиденцията Валдай

"Едно е да си да си нападателен - защото те са нападателни. Друго е да атакуваш дома му.“

САЩ са готови да атакуват Иран, ако възобнови ядрената си програма

САЩ са готови да атакуват Иран, ако възобнови ядрената си програма

„Чувам, че Иран се опитва да изгради (ядрения си потенциал) отново и ако това е така, ще трябва да ги спрем. Ще ги спрем. Ще ги пребием до смърт."

Израел ще използва новите лазерни ПВО системи "Железен лъч" и във въздуха

Израел ще използва новите лазерни ПВО системи "Железен лъч" и във въздуха

Президентът Ицхак Херцог заяви, че системата "Железен лъч" е предвестник на "фундаментална промяна във военното дело – както в отбраната, така и в нападението“.