Основни петролни терминали в някои от най-големите пристанища в Западна Европа са станали жертва на кибератака, потвърдиха източници.
Белгийските прокурори са започнали разследване на хакерска атака срещу петролни съоръжения в пристанищата на страната, между които е и Антверпен, второто по големина пристанище в Европа след Ротердам. Според специализиран брокер предполагаемата хакерска атака засяга няколко европейски пристанища и нарушава разтоварването на баржи на и без това напрегнатия петролен пазар.
"Имаше кибератака на различни терминали, работата на доста терминали е нарушена", каза Йеле Врийман, старши брокер в Riverlake в Ротердам. "Софтуерът им е хакнат и те не могат да обработват баржите. Оперативната система не работи", каза той.
Германия също е засегната и полицейската агенция на ЕС Европол заяви, че е предложила подкрепа на властите.
"На този етап разследването продължава и е в чувствителен етап", заяви говорителката на Европол Клер Жорж.
Една от основните жертви изглежда е центърът за търговия с петрол Амстердам-Ротердам-Антверпен, където информационните системи на компанията са били засегнати от атаката. SEA-Tank Terminal, която има складови съоръжения в Антверпен, същоп е била засегната от кибератака, съобщи белгийският вестник "Де Морген".
Във вторник в Германия две компании за доставка на петрол съобщиха, че са станали жертва на кибератака, като бяха докладвани и други инциденти, включително твърдение за опит за получаване на откуп. Ръководителят на германската агенция за ИТ сигурност Арне Шьонбом заяви, че инцидентът е сериозен, но "не е тежък", съобщават германските медии. Германски прокурори заявиха, че проверяват кибератаката, съобщи БГНЕС.
Още от Свят
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
Доналд Тръмп може да назначи на поста специален представител по Украйна Кит Келог, пенсиониран генерал-лейтенант
Планът включва замразяване на фронтовите линии и принуждаване на Киев и Москва да започнат преговори.
The New Yorker: Путин излага два сценария: единият води до ядрена война, другият – до мир на условията на Русия
Според изданието, решението да се разрешат далечни удари на Украйна изглежда е събудило страховете на руския диктатор