Външните министри на ЕС не успяха да се споразумеят за санкции срещу Беларус, съобщава „Дойче веле“, цитирана от БГНЕС.
Отпорът е дошъл от Кипър, който е наложил вето върху опитите на националните лидери на ЕС да наложат санкции срещу около 40 белоруски чиновници, включително Александър Лукашенко.
Мерките се обмисляха в отговор на изборите, при които Лукашенко беше избран за шести мандат, и на твърдите мерки на правителството на Минск към протестиращи, които оспорват резултата.
Кипър, който има добри отношения с руското правителство, подкрепящо Лукашенко, е поискал санкциите да бъдат обвързани със санкции срещу Турция поради спора за сондажите за газ в Източното Средиземноморие.
Латвийският външен министър Едгарс Ринкевичс осъди действията на Кипър, като каза, че "изпраща грешен сигнал към беларусите, нашите общества и целия свят"
Министрите откриха дебата след срещата с основния противник на Лукашенко Светлана Тихановская, която призова за смел отговор.
В разговор с репортери след срещата с министрите Тихановская призова Европа да намали всякаква финансова подкрепа за правителството на Беларус.
„Направихме много, за да се справим сами с тази ситуация, само със силата на беларуския народ, но сега разбирам, че се нуждаем от външна помощ“, каза тя, говорейки на английски.
Тихановская заяви, че разбира, че някои министри се колебаят, но че финансовата помощ ще "отиде само за насилие, за убиване на беларуски хора".
„На тази среща помолих просто да бъдем по-смели“, каза тя. /БГНЕС
Още от Свят
The Guardian: Тръмп може да приеме условията на Путин за Украйна
Обкръжението му е готово да се съгласи, особено ако Русия прекъсне военните си отношения с Китай
Жозеп Борел призова за "незабавно прекратяване на огъня“ между Израел и "Хизбула"
"Пълно прилагане на Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН“
Украинското разузнаване потвърди: Руската федерация е разработила план, разделящ Украйна на три части
Кремъл вероятно ще се опита да предаде намеренията си на новата администрация на САЩ и Доналд Тръмп след като поеме властта