Кипърските власти да замразили банкови сметки на руски граждани на обща сума от 105 милиона евро, съобщава телевизия CBS като се позовава на финансовия министър Константинос Петридис.
Освен това властите са започнали процес по лишаване от кипърско гражданство на руски бизнесмени, които попадат под санкциите на ЕС.
Телевизията припомня, че до ноември 2020 година в кипър действаше системата на така наречените "златни паспорти" за инвестиция в размер не по-малко от 2 милиона евро. Тя бяше отменена след разследване на Al Jazeera, от което стана ясно, че "златни паспорти" са получавали осъдени за престъпления лица.
До момента кипърските власти са анулирали паспортите на 4 руснаци, както и на техните семейства, в ход е процедура за още четирима плйс семействата им.
По данни на Phileleftheros, властите са имали намерения да лишат от гражданство 21 руснаци, но впоследствие санкционният списък е бил разширен.
Само през 2022 година руснаци са вложили в кипърси банки 5.6 милиарда евро.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Руска атака порази стадион "Черноморец" в Одеса
Утре на стадиона трябваше да се играе среща от Украинската висша лига между местния "Черноморец" и "Колос"
Тръмп обжалва решението за строежа на балната зала пред Върховния съд
Той определи решението като „ужасно, политически мотивирано и незаконно“
Сенатът на САЩ одобри мащабен пакет санкции срещу Русия
Пакетът предвижда санкции срещу руски представители, олигарси, финансови институции и т. нар. „сенчест флот“