По-бедните държави по света могат да бъдат изправени пред икономическа катастрофа, освен ако богатите страни не се съгласят да увеличат усилията си, насочени към облекчаване на дълговете. Това заяви управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева, цитирана от Ройтерс.
В съвместна публикация в интернет заедно с директора на отдела за стратегии и политики на фонда Джейла Пазарбашиоглу, Георгиева посочва, че около 60 процента от страните с нисък доход са във висок риск от дългов стрес. В публикацията се казва, че при някои от тях може да се стигне до икономически срив, ако кредиторите от Г-20 не се споразумеят за преструктуриране на задълженията и прекратяване на обслужването им докато това се случи.
През миналата година 20-те най-богати икономики обявиха инициатива за временно замразяване на плащанията от страна на бедните държави, много от които имаха трудности и преди пандемията, но тя изтича в края на 2021 година. Напредъкът по друг подобен план, насочен към цялостно облекчаване на дълговата тежест на бедните страни, пък е много бавен.
Авторите на публикацията смятат, че този план трябва да бъде подобрен. Те предупреждават, че 2022 година ще бъде изпълнена с много повече предизвикателства, предвид очакваното затягане в сферата на международните финанси./БГНЕС, БНР
Свят
Кристалина Георгиева: По-бедните държави могат да стигнат до икономическа катастрофа, ако богатите не помогнат
Кристалина Георгиева
Още от Свят
О'Брайън: Дейността на сръбската NIS е приемлива само ако руският дял в собствеността ѝ е нула
Условието на Вашингтон е "да няма изтичане на пари от NIS към Русия"
Киев е предложил помощ на Фицо за газа, той високомерно отказал
Европейските партньори са предупреждавали словашкия премиер да се подготви за спиране на транзита на газ през Украйна
МВФ прогнозира растеж на световната икономика през 2025 г., но в ЕС той може "да спре"
Очаква се глобалният растеж през 2024 г. да е на равнището от 3,2%