23 Ноември, 2024

Курската офанзива на Украйна доказа, че изненадата все още е фактор в съвременната война

Курската офанзива на Украйна доказа, че изненадата все още е фактор в съвременната война

Микола Биелиесков, „Атлантически Съвет“

Нахлуването на Украйна в Русия продължава вече втора седмица и шокът все още е осезаем. Украинските военни успяха да постигнат почти пълна изненада, когато на 6 август пресякоха границата на руската Курска област. Макар че крайните цели на операцията все още са обект на много дебати, успехът на Украйна да хване руснаците напълно неподготвени сам по себе си е значително постижение.

Способността на украинските военни да запазят в тайна подготовката за настоящата операция е още по-забележителна, като се имат предвид данните от първите две години и половина от нахлуването на Русия. Войната в Украйна е белязана от нарастващото значение на безпилотните самолети и електромагнитното наблюдение, което според повечето анализатори създава забележително прозрачно бойно поле. Това прави все по-трудно за двете армии да се възползват от елемента на изненадата.

Като се има предвид повишената видимост от двете страни на фронтовата линия, как Украйна успя да направи такава изненада? На този етап има много малко подробна информация за подготовката на Украйна, но първоначалните доклади сочат, че

безпрецедентните нива на оперативна тишина

и иновативното разгръщане на украинските способности за електронна война са изиграли важна роля.

Политическите лидери на Украйна бяха необичайно сдържани по отношение на цялата офанзива, като не дадоха никаква предварителна информация и казаха много малко през първата седмица на кампанията. Това е в рязък контраст с подхода, възприет миналата година, когато предстоящата лятна офанзива на страната беше широко споменавана от официалните лица и предъвквана в медиите. Усилията на Украйна за налагане на оперативно мълчание изглежда обхващат и военните. Според "Ню Йорк Таймс" дори висши украински командири са научили за плана за нахлуване в Русия едва в последния момент.

Офанзивата на Украйна в Курск изглежда е била голяма изненада за западните партньори на Украйна. Вестник "Файненшъл таймс" съобщи, че нито САЩ, нито Германия са били предварително информирани за планираната украинска операция. Като се има предвид, че Западът се стреми да избягва всякакви действия, които биха могли да провокират Путин, със сигурност не е трудно да се разбере защо Киев може да е решил да не сигнализира за намеренията си.

Този подход изглежда е проработил. През последните дни САЩ, Германия и ЕС изразиха подкрепата си за украинската операция. Ако Украйна наистина е продължила, без да получи предварителна зелена светлина от партньорите на страната, планиращите в Киев вероятно са разчитали на нежеланието на западните лидери да осуетят украинските настъпателни действия в момент, когато Русия разрушава цели градове и села, продължавайки бавно, но сигурно да напредва в Източна Украйна.

Смята се, че разширяващите се възможности на Украйна за електронна война са допринесли за запазване на елемента на изненада по време на подготовката за настоящата кампания. Изглежда, че украинските военни са успели да потиснат руските системи за наблюдение и комуникации в първоначалната зона на инвазия чрез целенасочено прилагане на средства за електронна война. Това е позволило на руските сили да не могат да идентифицират правилно военното струпване на Украйна или да предвидят предстоящата атака, докато не е станало твърде късно.

Много е вероятно Украйна да се е възползвала от самодоволството и прекалената увереност на самата Русия. Въпреки че претърпя поредица от поражения в Украйна от 2022 г. насам, Кремъл продължава да се отнася почти патологично пренебрежително към украинските военни способности и изглежда не е обмислял сериозно възможността за широкомащабно украинско нахлуване в Руската федерация. Скромните отбранителни съоръжения, създадени по цялата гранична зона, потвърждават, че Москва е очаквала незначителни гранични набези, но не е планирала да отблъсне голямо украинско контранастъпление.

Чувството за увереност на Русия несъмнено се дължи до голяма степен на западните ограничения, наложени на Украйна от началото на войната, които забраняват използването на западни оръжия на територията на Русия. Тези ограничения бяха частично облекчени през май 2024 г. след собственото трансгранично настъпление на Русия в украинската Харковска област, но Кремъл явно не вярваше, че Киев ще бъде достатъчно смел, за да използва това като основа за настъпателни операции на територията на Русия.

Украинската офанзива в Курск успя да покаже, че изненадата все още е възможна на съвременното бойно поле. Това е значително постижение, което подчертава уменията и компетентността на украинските военни. Украинската инвазия също така потвърди за пореден път, че говоренето на Путин за руски червени линии и честите му заплахи за ядрена ескалация са блъф, целящ да сплаши Запада. Взети заедно, тези фактори би трябвало да са достатъчни, за да убедят партньорите на Киев, че сега е моментът да увеличат военната си подкрепа и да предоставят на Украйна инструментите за победа./ БГНЕС


Сподели:

Байдън почете жертвите на Гладомора

„Посланието ми към украинския народ на този ден е ясно: Съединените щати почитат вашето минало и са с вас в настоящето“, увери Джо Байдън.

Трагедията в Нови Сад: затвор за протестиращите, свобода за провокаторите

Червен отпечатък на ръка с изписана на нея думата "Престъпници" - това е логото на протестиращите в Сърбия

ЕС отзова своя посланик от Нигер

Управляващата хунта е поставила под съмнение начина, по който общността доставя помощ на западноафриканската страна