24 Ноември, 2024

Le Monde: Глобалните претенции на Великобритания маскират шока от Брекзит

Le Monde: Глобалните претенции на Великобритания маскират шока от Брекзит

Разривът със собствения си континент при излизането от Европейския съюз предполага Великобритания да измисли за себе си ново място в света, пише Le Monde в редакционна статия. В същото време, според изданието, „главната идея за Брекзит, продавана на британските избиратели под гръмкия лозунг на Глобална Великобритания, никога не е имала ясен смисъл“, предава Фокус. Във вторник, 16 март, британският премиер Борис Джонсън се опита да запълни Брекзит с това съдържание, като представи своя Преглед за сигурност, отбрана и външна политика, който има за цел да определи посоката на правителството за следващите десет години, пише вестникът.

Повече от 50 години след решението на Великобритания да се обедини с Европа и да се откаже от желанието да бъде сила в планетарен мащаб, Борис Джонсън изглежда е решил да се върне в миналото, отбелязва вестникът. Според авторите на статията представеният документ обръща малко внимание на отношенията на Обединеното кралство с европейските му съседи, пропагандира идеята за дипломатическо и военно „изместване“ към Индо-Тихоокеанската зона и утвърждава желанието на британците „отново сами да играят роля в световната политика“.

По този начин, докато определя Китай като държавна заплаха за Обединеното кралство, Лондон в същото време иска да засили търговските си отношения с Пекин. Джонсън също така подчертава огромния икономически потенциал, който представлява разширяващата се зона между Индия, Япония, Китай и Австралия. В опит да затвърди статута на Великобритания като ядрена сила и съюзник на САЩ, министър-председателят, наред с други неща, обяви, че страната ще получи 80 нови ядрени бойни глави, с което арсеналът й ще достигне 260.

Докато Великобритания, като член на Съвета за сигурност на ООН и важен член на НАТО, разбира се е свободна да избира своята външна политика, европейците могат само да бъдат изненадани да видят, че „съсед предизвикателно ви обръща гръб, за да приеменеясна и рискована самостоятелна стратегия, при която имперската носталгия съжителства със стратегическа гъвкавост, а глобалните амбиции се използват за маскиране на икономическия шок от Брекзит “, пише Le Monde.

Борис Джонсън действа като защитник на международните отношения, основани на закони, но това не му пречи да обяви укрепването на ядрения си арсенал, с риск да наруши подписания от Лондон договор за неразпространение. Освен това, докато търси нови съюзници в Азиатско-Тихоокеанския регион, той се стреми да отчужди онези, които постоянно нарича „свои европейски приятели“, пише вестникът.

Както припомня изданието, ден преди изявленията на британския премиер по отношение на външната политика на страната му, Европейският съюз му изпрати предупреждение за нарушаване на ирландския протокол, съдържащ се в споразумението за Брекзит. Съпротивлявайки се на контрола върху пристигането на стоки в Северна Ирландия, Борис Джонсън, „който се смята за защитник на закона“, се отказва от собствения си подпис и използва нестабилността на ситуацията в Ирландия за свои цели, подчертава Le Monde. По този начин сделката за Брекзит беше нарушена по-малко от три месеца след сключването й, а „разривът между съседи, естествени партньори и всъщност приятели даде поле за конфронтация, от която никой не може да види изход“. При тези условия е трудно да се разглеждат „планетарните изявления“ на Джонсън като нещо различно от тревожен опит за бягство от проблемите, заключава Le Monde.
Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства