24 Ноември, 2024

Лидерите на ЕС обсъждат пътната карта за възстановяване след пандемията

Лидерите на ЕС обсъждат пътната карта за възстановяване след пандемията

Бойко Борисов

Днес се провежда четвъртата видеоконференция на лидерите на страните членки на ЕС. Основна тема на вниманието им е икономическото възстановяване след пандемията с коронавируса.

Председателят на Еврогрупата Мариу Сентену заяви преди началото на срещата, че ще представи компромисната стратегия, която финансовите министри на ЕС постигнаха преди около 2 седмици. Тя е в три насоки - в подкрепа на работещите, малките и средни предприятия и страните от еврозоната. Той подчерта, че Европейският фонд за възстановяване, за чието създаване колкото е възможно по-бързо настоя и председателят на Европейския съвет Шарл Мишел, трябва да е съразмерен на причинените щети от пандемията и да ги спре навреме. Сентену добави, че фондът трябва да бъде канализиран през бюджета на ЕС и да гарантира солидарност с най-засегнатите страни.

„Всички призоваваме за нов план „Маршал“, но този път той няма да дойде отвън, а от европейските страни и икономики“, каза председателят на Европейския парламент Давид Сасоли след традиционната обмяна на мнения с лидерите преди началото на конференцията. Той подчерта, че парламентът е благосклонен към идеята за облигации за възстановяване, която бе оповестена наскоро. „Индустрията, туризма и културата са в много крехко състояние. Трябва да запазим европейското наследство, за да излезем от кризата“, заяви той.

Като един от инструментите Сасоли посочи Многогодишната финансова рамка.

По-рано стана ясно, че председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен ще представи проект, според който се очаква разходите на ЕС през следващия 7 годишен период да бъдат удвоени до 2 трилиона евро.

Във видеоконференцията участват още председателят на Европейската централна банка Кристин Лагард и върховният представител по външната политика и сигурността Жозеп Борел.

  

Министър-председателят Бойко Борисов ще подкрепи договорените и синхронизирани действия на държавите членки при излизане от кризата, чиято цел е намаляването на риска от появата на вторична вълна на коронавируса вследствие на свободното движение на хора.

В настоящия момент задача от първостепенно значение е да бъдат адресирани в дълбочина отделните аспекти на кризата, причинена от COVID-19, и най-вече здравните, като след това се премине към решителни мерки за възстановяване на икономиките.

В рамките на онлайн заседанието премиерът Борисов отново ще постави акцент пред своите колеги за нуждата от солидарност и взаимопомощ при ограничаване на разпространението на коронавируса, което може да бъде постигнато чрез единството на европейското семейство.

В този контекст министър-председателят Бойко Борисов ще информира лидерите на ЕС, че след като България подсигури нуждите на своето население от защитни облекла в резултат на успешната реорганизация на текстилния бранш у нас, ще подпомогне и други държави членки с важните предпазни средства в битката с COVID-19.



Сподели:

След Сингапур Радев пристигна във Виетнам

Посещението на Радев ще започне със среща с общността на училите и работилите в България виетнамски граждани

Морски бури спряха част от фериботите в Гърция

Водно торнадо край Родос, преобрънати тирове заради силните ветрове, изкоренени дървета

Отново земетресение в района на Вранча - 4,1 по Рихтер

Трусът е регистриран в 07:16 ч. тази сутрин