24 Ноември, 2024

Литва: Унгария държи ЕС като заложник по въпроса за петролното ембарго

Литва: Унгария държи ЕС като заложник по въпроса за петролното ембарго


Въпреки че не беше включено в официалния дневен ред, предложеното от Брюксел ембарго върху руския нефт бе поставено на срещата на външните министри с обвинения, че някои държави членки държат блока като "заложник", съобщи Евронюз.

Предложението за постепенно спиране на руския петрол в целия блок беше представено преди 12 дни от ръководителя на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен.

Но за разлика от петте предишни пакета от санкции, които бяха одобрени бързо от 27-те столици, преговорите са в застой и не се вижда решение.

Четири държави членки, които са особено зависими от руските изкопаеми горива - България, Чехия, Унгария и Словакия, настояват Европейската комисия да им позволи да продължат да внасят руска енергия и след декември 2024 г., което вече представлява значително забавяне спрямо останалата част от блока.

Унгария се смята за основния опонент, като премиерът Виктор Орбан определи забраната за внос на нефт като "атомна бомба" за икономиката на страната му.

Не можем да бъдем заложници

При пристигането си на срещата на Съвета на министрите на външните работи в Брюксел днес министърът на външните работи на Литва Габриелиус Ландсбергис заяви, че "сега, за съжаление, целият съюз е заложник на една държава, която не може да ни помогне да намерим консенсус".

Запитан дали има конкретно послание към унгарския си колега, той отговори: "Трябва да постигнем съгласие. Не можем да бъдем заложници."

"Комисията наистина предложи някои решения, които ние смятахме за прекалено смекчени. Говорим почти за забрана на петрола, която ще приключи, постепенното спиране, до 31 декември 2024 г.", продължи той. "Това е много, много широк диапазон. Мисля, че всички очакваха, че това ще бъде достатъчно и не мога да си обясня защо не е така".

Едно от решенията би могло да бъде да помогнем на Украйна да се откъсне от руския нефт и газ, тъй като, както знаете, държавата членка, която не може да ни помогне да намерим консенсус, е зависима от трафика от Украйна, така че ако трафикът от Украйна бъде спрян, въпросът със санкциите ще бъде решен напълно", добави той.

Опитът да се излезе от задънената улица миналата седмица, когато Фон дер Лайен пътува до Будапеща, за да се срещне с Орбан, се провали. Впоследствие официални лица подчертаха, че дискусиите са били свързани с логистичните и инфраструктурните проблеми на Унгария след обвиненията, че Будапеща може би се опита да използва приемането на пакета, за да си осигури повече финансиране.

Унгарският министър на външните работи Петер Сиярто отхвърли обвиненията по време на пресконференция, излъчена на страницата му във Фейсбук, като заяви пред репортери: "Не разбирам какво казва литовският външен министър."

"Лъжа е, че ще държим целия съюз за заложник", каза той.

Миналата седмица той заяви, че страната му ще се нуждае от близо 800 млн. евро, за модернизиране на инфраструктурата си, за да получава изкопаеми горива от алтернативни източници.

Днес Сиярто добави, че Унгария ще се нуждае от 15-18 млрд. евро за отказ от изкопаеми горива, като предположи, че по-голямата част от тази сума трябва да бъде финансирана от ЕС.

Междувременно върховният представител на ЕС по външна политика Жозеп Борел заяви пред репортери, че "ще направим всичко възможно, за да деблокираме ситуацията".

"Не мога да гарантирам, че това ще се случи, защото позициите са доста силни. Но смятам, че ако разберем конкретната ситуация в някои държави-членки и всички положим усилия да представим единен фронт срещу Русия, ще успеем", каза още той.

Дългоочакваната инициатива на Комисията "RePower EU", която ще бъде представена в сряда, сега се очаква с още по-голямо нетърпение, тъй като финансовите вноски в подкрепа на скъпоструващия енергиен преход на отделните държави, които тя трябва да включва, биха могли да помогнат да се постигне промяна по отношение на забраната на руския нефт.

Някои дипломати обаче се опасяват, че Орбан може да иска да проточи преговорите до извънредната среща на върха на лидерите на ЕС на 30 май, на която би могло да се намери политическо, а не техническо решение, съобщиха източници на Евронюз, цитирани от БГНЕС
Сподели:

Румънски граничен полицай е намерен прострелян в главата; трябвало да охранява избирателна секция

Румънски граничен полицай е намерен прострелян в главата; трябвало да охранява избирателна секция

Полша се затваря за чужденци, включително за трудови мигранти

Правилата за издаване на студентски визи също са затегнати

Иран обяви, че ще проведе ядрени преговори с Франция, Германия и Великобритания

„Ще бъдат обсъдени редица регионални и международни въпроси и теми, включително проблемите на Палестина и Ливан"