"Няма успешна военна интервенция през последните десетилетия. Най-изненадващото е, че имаше изненадани от случващото се в Афганистан и бързата победа на талибаните", заяви пред БНР международният анализатор Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения.
Той подчерта, че това е било ясно от момента, в който САЩ обявиха оттеглянето си:
"Афганистанското правителство нямаше никакъв шанс да спре талибаните, защото то се асоциираше с чуждестранното присъствие. За голяма част от населението на страната битката бе и национална кауза, т.е. битката е за вярата - за исляма, и против чужденците. Упреците от страна на САЩ и НАТО към доскорошните власти в Кабул, че не са се справили с настъплението на талибаните, звучат некоректно, мека казано".
Кючуков подчерта, че практиката на военните интервенции е показала, че по-лесно е да влезеш, отколкото да излезеш:
"В Афганистан, Ирак, Либия, Сирия, а преди това и в Сомалия не победи демокрацията, а почти всички те са с разпаднала се държавност".
По думите на международния анализатор само избягалият президент Ашраф Гани и неговите сподвижници са по-мразени от Съединените щати за хората в Афганистан.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства