Европейската комисия прие насоки за бъдещите преговори с Обединеното кралство.
Тъй като Обединеното кралство иска да напусне единния пазар и митническия съюз, както и да сложи край на свободното движение, е ясно, че то няма да може да се облагодетелства от икономическите права и предимства на страна членка, заяви Мишел Барние и допълни:
“Ще имаме два отделни пазара вместо един общ. Правилата за произход и митническите формалности ще се прилагат между Обединеното кралство и ЕС. Достъпът до европейския пазар ще става чрез сертифициране и разрешение, както и при осъществяване на надзор. Няма да има хармонизиране или взаимно признаване на правилата“, каза Барние.
Главният преговарящ заяви, че новото търговско споразумение с Обединеното кралство трябва да има за цел създаване на зона за свободна търговия без тарифи или такси, но в същото време доставчиците на финансови услуги във Великобритания вече няма да имат досегашните паспортни права в рамките на ЕС, а британските стоки, влизащи в съюза, ще бъдат обект на регулаторни проверки.
Той добави, че сделката с Обединеното кралство ще трябва да предотврати дългосрочно "нелоялно конкурентно предимство", както и да включва споразумение относно достъпа до морските води и политиката в областта на рибарството. Барние посочи, че сделката трябва да включва и механизъм за решаване на спорове, където Европейският съд трябва да играе ефективна роля.
Мишел Барние отбеляза, че единният блок се надява да започне преговорите с Обединеното кралство за двустранните отношения след Брекзит преди края на месеца и подчерта, че трябва да се водят преговори паралелно по "десетина или повече" въпроси с фокус върху тези, които биха били най-засегнати при сценарий на Брекзит без сделка в края на годината.
Според него двете страни трябва да използват "възможно най-добре" от времето до 31-ви декември, за да постигнат споразумение за търговия, както и да договорят други въпроси като борбата срещу тероризма, защитата на данните и външната политика.
Главният европейски преговарящ също така заяви, че всяка една сделка с Великобритания трябва да включва "здрава рамка“, за да се гарантира, че двете страни я прилагат, както и механизми, които да позволят на едната страна да реагира "бързо и ефективно" в случай, че другата страна не спазва своите ангажименти.
Той уточни, че насоките за бъдещите отношения, както и проектът за политическа декларация ще бъдат представени утре в Европейския парламент.
Барние изрази надежда, че Европейският съвет ще ги одобри на 25 февруари и тогава ще могат да започнат преговорите, които по принцип, трябва да приключат до края на годината.
Барние настоя, че ЕС иска амбициозна сделка с Лондон, но повтори, че постигането на такава зависи от действията на Великобритания. Според него в споразумението за оттегляне на страната от ЕС, което беше подписано по-рано и отвори пътя към осъществяването на Брекзит, се подчертава желанието на страните за честна конкуренция, така че „не е изненада“ за Великобритания, че Брюксел иска всякакви „нечестни привилегии“ да бъдат премахнати.
Попитан за постигането на потенциално споразумение за търговията в „канадски стил“, за което намекнаха от Лондон, Барние заяви, че това наистина е добра цел.
„Да, това е целта, където има желание, има и начин. Но ние сме ограничени от решението на (премиера на Великобритания) Борис Джонсън, ако това се потвърди, страната му да напусне единния пазар и митническия съюз до края на тази година“, каза Барние.
Въпреки това Барние заяви, че всяко споразумение, подобно на канадското е индивидуално и зависи от множество обстоятелства.
Междувременно се очаква Борис Джонсън в своя собствена реч да посочи становището на правителството на Великобритания по търговията с ЕС по-късно. Очаква се, че Джонсън ще остане твърд и ще поддържа позицията, че няма да се поддаде на исканията на Брюксел и ще настоява страната му да остане възможно най-независима от Общността.
Още от Свят
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство
Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи
Джон Ратклиф, номиниран от Тръмп за директор на ЦРУ, и номинираният за министър на отбраната Пийт Хегсет също са били обект на заплахи