5 Декември, 2025

Македонският външен министър: Не виждам политическа воля в София

Македонският външен министър: Не виждам политическа воля в София

Буяр Османи

Няма да има отделна глава за двустранните въпроси и историческите въпроси няма да бъдат критерий за придвижване на процеса напред. Това каза македонският външен министър Буяр Османи в интервю за телевизия "Телма", допълвайки, че португалското предложение е в основата на разрешаването на спора с България.

„Най-важното за мен е първо да преценим дали има политическа воля, преди да подходим към конкретните въпроси, решения и документи. Засега не виждаме политическа воля в София. Веднага щом видим сигнал, че има политическа воля, ще влезем в тези разговори като по-нататъшни по отношение на конкретни предложения“, каза външният министър, говорейки за решаване на отворените въпроси с България.

Османи каза, че португалското предложение е в основата на разрешаването на езиковия спор с България, а по отношение на двустранните въпроси той подчерта, че няма да бъде допусната отделна глава, докато историческите въпроси сочат, че те няма да бъдат критерий за преместване процес напред.

„По отношение на езика казахме, че португалското предложение е основата за решение, също и по отношение на двустранните въпроси - няма да бъде позволена нито отделна глава, нито историческите въпроси да бъдат „еталон“ или предпоставки за напредък в процеса“, каза Османи.
Сподели:

Коментари (0)

Как Кремъл превръща политиката на Тръмп в инструмент да диктува „мира“ в Украйна

Как Кремъл превръща политиката на Тръмп в инструмент да диктува „мира“ в Украйна

Властта в Москва отчита напредък в преговорите със САЩ, докато Путин ескалира офанзива в Донбас. Опасения в Киев, че Тръмп дава предимство на Русия

WSJ: Европа предупреждава Зеленски да не прави най-голямата грешка в мирните преговори

WSJ: Европа предупреждава Зеленски да не прави най-голямата грешка в мирните преговори

Европейските лидери гореща са препоръчали на украинския президент много ясно да определи ролята на САЩ в гаранциите за сигурност за страната, преди да прави каквито и да било отстъпки на Русия

Финландия предупреди: САЩ изглежда са разговаряли с Русия по време на преговорите с Украйна

Финландия предупреди: САЩ изглежда са разговаряли с Русия по време на преговорите с Украйна

Стуб е предал съобщението по време на разговор между висши европейски лидери по-рано тази седмица, малко след като специалният пратеник на САЩ Стив Уиткоф и зетят на президента Доналд Тръмп, Джаред Кушнер, се срещнаха с руския президент Владимир Путин в Москва на 2 декември