Свят
Македонският вицепремиер: Не съм се оттеглил сам, позицията ми по спора с България е причината да не бъда част от правителството
Никола Димитров, снимка: БГНЕС
„Северна Македония има ясни позиции в преговорите с България, изградени при цялостно правителствено единство и изпратени в отговор от нашето МВнР до българското МВнР. Македонската идентичност и македонският език изобщо не са тема на разговор между нас и България“, гласи реакцията от кабинета на премиера Заев на изказаните от Никола Димитров мнения относно оставката му от поста вицепремиер.
„Македонските позиции, изразени като наш отговор по темите, които са предмет на разговорите с България и за които обществеността е добре запозната, се изграждат чрез цялостен консултативен процес и работни срещи, в които Никола Димитров имаше активна и съществена роля и допринесе с неговите възгледи. Тези наши позиции са напълно в съответствие с португалското предложение, което беше предложение на словенското председателство, но и в пълно съответствие с резолюцията, приета от парламента на Северна Македония“, за казва в изявление на кабинета.
Оттам се допълва, че Никола Димитров се е съгласил с македонските позиции в тези преговори и всъщност е имал сериозна роля в създаването на общите позиции, чрез процеса, воден от министъра на външните работи Буяр Османи.
„Ако Димитров е бил против някоя от позициите, които изградихме заедно, е честно заради хората да го каже и да обясни защо, тъй като иначе остава само впечатлението, че липсата на присъствието му в бъдещото управление е причината за такива неточни и спекулативни публични твърдения с цел да се предизвика недоверие към управляващите“, гласи реакцията от кабинета на Заев.
„Не съм се оттеглил сам, позицията ми по спора с България е причината да не бъда част от правителството“. Това каза вицепремиерът по европейските въпроси Никола Димитров на пресконференция по-рано днес, припомня БГНЕС.
Той подчерта, че е в нечий интерес както в страната, така и в чужбина, той да не е част от правителството, но и да не бъде у дома, поради което, както посочи той, е получил предложение за посланическа позиция, което той е отхвърлил.
„Искам да отрека, че сам съм се оттеглил. Това не е вярно. Аз не съм човек, който се оттегля от битки. Не подадох оставка, защото се чувствам отговорен и смятах, че позициите, които застъпвах в преговорния процес с България, са правилни и е важно да ги запазя. Имаше сериозна вътрешна битка, особено през последната година, по отношение на определянето на националните позиции, имайки предвид самата същност на проблема, но и стратегията, тоест хода на самите преговори. Тази битка не беше тайна. Разликите личаха както в публичните послания, така и в публичните изяви“, каза Димитров на днешната пресконференция.
Относно лансирани спекулации, че Димитров няма доверие на някои членове на правителството, по специално на външния министър Буяр Османи, Димитров отговори утвърдително, както съобщава Zoom.mk.
„Да, нямам му пълно доверие, предвид моя опит и вътрешна координация и контакти със страните-членки на ЕС и представители на европейските институции в Брюксел. Имам чувството, че там има „напън“ за успех на всяка цена, което според мен не е продуктивно и е опасно, може и да греша, дано греша. Но моят граждански дълг като човек, който от години работи по тази кауза е да бъда бдителен и да следя процеса и публично и шумно да алармирам, когато смятам, че нещата тръгват в грешна посока“, каза Димитров.
„Може би ще ме попитате защо говоря сега, дали съм ядосан, че загубих позицията си... Но позицията на посланик във Вашингтон също е голяма позиция, широката публика знае, че бях в непосредствения кръг и за кандидат за президент, сега съм в отлични отношения с Пендаровски. Абсолютно не се ръководя от това, което ще се случи с мен, но ще бъда брутално остър и ясен, ако чуя, видя или почувствам, че нещата вървят в грешна посока“, каза още Димитров.
Първият вицепремиер и министър на политическата система Артан Груби отговори на този коментар, като заяви, че гражданите нямат основание за притеснение относно водените от външния министър Буяр Османи преговори с България. Той подчерта, че всяко споразумение, което може да се постигне, трябва да бъде представено и прието от гражданите. Ние, добавя той, показваме солидарност с нашите сънародници македонци и абсолютно заставаме до тях в защита на идентичността и езика и всички други чувствителни въпроси.
„Съжалявам, че колегата Димитров сподели, че няма доверие на Османи в края на мандата си. Може би щеше да е по-добре той да каже това в началото и да започне да се изгражда доверие между Османи и Димитров. Но аз съм убеден, че гражданите нямат причина да не се доверяват нито на Османи, нито на правителството, защото всичко е прозрачно и всяко постигнато споразумение ще бъде представено на гражданите и прието от тях“, каза Груби. „Имам пълно доверие на министъра на външните работи Буяр Османи, който си върши работата най-съвестно и подхожда най-отговорно към преговорите с Република България“, каза още той.
Груби е убеден, че София и Скопие ще успеят да намерят решение през първите шест месеца на годината.
"Очакваме с нетърпение посещението на новия български премиер Кирил Петков, както и провеждането на съвместно заседание на правителството със съседката ни през този месец", каза той, цитиран от БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства