27 Ноември, 2024

Марк Рюте се извини официално за робството

Марк Рюте се извини официално за робството

Марк Рюте

Премиерът на Нидерландия Марк Рюте се извини официално от името на държавата за ролята ѝ в поробването на хора и подпомагането на търговията с роби, както и за въздействието ѝ върху техните потомци, включително минали, настоящи и бъдещи поколения. Освен това крал Вилем-Александър ще вземе участие в церемонията в Амстердам следващата година, с която ще бъде отбелязана 150-годишнината от края на робството. Рюте заяви, че "в продължение на векове" нидерландската държава и нейните представители "са улеснявали, стимулирали, запазвали и печелили от робството" и че "човешките същества са били превръщани в стока, експлоатирани и малтретирани". През това време "човешкото достойнство е било нарушавано по най-ужасния възможен начин, А следващите нидерландски правителства след 1863 г. не са успели да видят и признаят адекватно, че миналото на нашето робство е продължило да има и все още има негативни последици ", заяви той.

"За това поднасям извиненията на нидерландското правителство. Днес аз се извинявам", добави той. "Ние правим това, не за да изтрием грешката. Не за да затворим книгата за миналото и да го оставим зад гърба си. Правим това - и го правим сега - за да можем, стоейки на прага на една важна възпоменателна година, да намерим заедно път напред. Имаме не само общо минало, но и общо бъдеще. Министър-председателят спомена робството като "престъпление срещу човечеството" и заяви, че нидерландците трябва да развият своя начин на мислене за историята на страната, както е направил той. "Искам да бъда открит по този въпрос", каза Рюте по време на дългоочакваното обръщение в Националния архив в понеделник. Той заяви, че е смятал, че няма легитимен начин кабинетът да поеме по някакъв начин отговорност за нещо, което се е случило "толкова отдавна", но впоследствие е променил мнението си по въпроса.

"Мислех, че това е зад гърба ни, но грешах. То засяга живота тук и сега." Години наред Рюте и кабинетите му бяха против извинението за историята на робството в Нидерландия, наричайки официалните извинения поляризиращи и противоречиви. Но след като консултативният съвет, създаден да разследва миналото на робството, призова кабинета да се извини в доклад, озаглавен "Веригите на миналото", и след парламентарен натиск да направи същото, кабинетът Рюте 4 реши да го направи. "Вярно е, че никой от живите сега не е лично виновен за робството. Но също така е вярно, че нидерландската държава, във всичките си проявления в историята, носи отговорност за ужасните страдания, причинени на поробените хора и техните потомци", заяви Рюте.

Адвокати и съветници призоваха крал Вилем-Александър също да поднесе извиненията си. Преди това Рюте настояваше, че въпросът е твърде спорен за краля. Позицията на Рюте по въпроса обаче изглежда по-скоро признава ролята, която кралят може да поеме занапред, особено след като на 1 юли се навършват 150 години от пълното премахване на робството навсякъде в Кралство Нидерландия. "По време на годината на честванията всички аспекти на историята на робството и неговото въздействие в нашето съвремие ще бъдат в центъра на вниманието", заяви Рюте. "Кралят се чувства лично много ангажиран с темата и ще присъства на възпоменанието и честването в Амстердам на 1 юли. Ние гледаме отвъд 2023 г." Решението на кабинета на Рюте 4 да се извини на 19 декември изтече в пресата през ноември, включително плановете на премиера да поднесе извинението от Националния архив в Хага, докато седем членове на кабинета пътуваха до Суринам и карибските части на Нидерландия, за да обсъдят извинението. Планираното извинение почти веднага предизвика критики. Няколко суринамски групи нарекоха извинението прибързано и подадоха съдебен иск за отлагането му за 1 юли следващата година, когато се навършват 160 години от процеса за официалното премахване на робството. Според участващите групи тази дата има историческо значение за мнозина, докато 19 декември е просто случайно подбрана. Съдът се произнесе срещу тях на 15 декември.

В обръщението си Рюте заяви също, че съжалява за начина, по който се е процедирало със ситуацията през последните няколко седмици. Суринам разкритикува и плановете на кабинета да изпрати в страната за извинение министъра Франк Веервинд (правна защита), който сам е потомък на поробени хора. Някои смятаха, че е неуместно потомък на поробени хора да се извинява за историята на робството в Нидерландия. Йохан Роозер от Националния комитет за възпоменание на робството в Суринам например заяви, че би приел извиненията, само ако идват от "бял човек". Кабинетът изпрати заместник министър-председателя Сигрид Кааг в Суринам, за да обясни лично плановете на правителството и да намали раздразнението. Официалните извинения на кабинета следват извиненията на четирите най-големи града в Нидерландия - Амстердам, Ротердам, Утрехт и Хага, за ролята, която са изиграли в историята на робството в страната. Нидерландската централна банка DNB и ABN Amro също вече се извиниха за ролята си в нея. /БГНЕС
Сподели:
Екатерина Захариева:  Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации

Екатерина Захариева:  Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации

"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар

Туск предлага военноморска полиция в Балтийско море заради рисковете от Русия

Туск предлага военноморска полиция в Балтийско море заради рисковете от Русия

„Ерата на страх и несигурност по отношение на Русия трябва да приключи“

Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС 

Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС 

Премиерът на Северна Македония заяви, че в откакто министрите му встъпиха в длъжност преди пет месеца, няма нито един корупционен скандал