Германски и австрийски дипломати и представители на правителството се опитват да "помогнат за намирането на взаимно приемливо решение".
"Дискусията между посланиците от страните-членки на ЕС за преговорната рамка за Северна Македония е продължила близо два часа, а българският посланик е говорил "дълго и емоционално", изяснявайки позицията на страната", съобщава МИА от Брюксел.
Българският посланик заявил, че София оспорва "краткото име" на страната (България настоява държавата да се нарича изрично "Република Северна Македония в официалната комуникация, а не само Северна Македония, което е географско определение), както и назоваването на езика като "македонски".
Според дипломатически източници на МИА, нито една друга страна не е подкрепила позицията на София, смятайки, че това не е в компетенциите на ЕС и, че въпросът трябва да бъде решен двустранно.
В същото време, те припомнят, че правото на вето е неприкосновено и България може да реши да блокира приемането на рамката.
Остава отворен въпроса дали това би имало последствия за отношенията на България с другите страни членки.
Според агенцията, германски и австрийски дипломати и представители на правителството се опитват да "помогнат за намирането на взаимно приемливо решение".
Faktor.bg
Още от Свят
„Обаждане отгоре“: Уволниха икономиста, дръзнал да разклати „победната“ теория на Путин
Путин вероятно е по-наясно с икономическите проблеми на Русия, отколкото с военната ситуация, но е решен по подобен начин да създаде представа за икономическа стабилност, въпреки доказателствата за продължаващите икономически проблеми на Русия
В Украйна Федоров призова за военновременни избори
Неотдавна отстраненият украински министър на отбраната заяви, че страната е изправена пред криза в управлението и остро разкритикува военновременната корупция, но не посочи конкретни имена
Кремъл с остри изявления относно бъдещето на Израел и амбициите на Федоров
По думите на генерал-лейтенант Апти Алаудинов Тел Авив се опитва да разпали мащабна война, в който да бъдат въвлечени САЩ и НАТО