1 Април, 2025

Мицкоски: Няма да има Коридор N 8, наш приоритет е Белград-Скопие-Солун

Мицкоски: Няма да има Коридор N 8, наш приоритет е Белград-Скопие-Солун

Християн Мицкоски

Планът на Северна Македония за средствата от плана на ЕС за растеж на Западните Балкани е готов и очаква одобрение от Европейската комисия, съобщи премиерът на РСМ Християн Мицкоски. Той посочи, че някои проекти, като ж.п. линията към България (част от Коридор 8), не могат да бъдат завършени и предлагат средства да се използват за модернизация на ж.п. линията от Коридор 10.

Министърът на транспорта Александър Николоски също подкрепя приоритизирането на Коридор 10. Финансирането за източната част на Коридор 8 е осигурено от ЕС и заеми от ЕБВР и ЕИБ.

Въпреки това, проектът за Коридор 8 не е включен в програмата на новото правителство и има риск от загуба на безвъзмездни средства поради забавяне. Транснационалната транспортна ос Коридор 8 свързва пристанищата в Италия, Северна Македония и България, но липсват връзки на западния и източния край. Строителните работи по Коридор 8 започнаха през октомври 2022 г.

Транспортният европейски коридор 10 преминава от северозапад на югоизток и съединява Австрия, Словения, Хърватия, Сърбия, Северна Македония и Унгария с Гърция и България. Основната ос преминава през Залцбург – Любляна – Загреб – Белград – Ниш – Скопие – Велес – Солун.

Очаквайте подробности. | БГНЕС
Сподели:
Тръмп е недоволен и от Зеленски, и от Путин

Тръмп е недоволен и от Зеленски, и от Путин

От администрацията на президента на САЩ не уточниха кои точно изявления са го възмутили

Белият дом се увлече, пробва да контролира присъствието на журналисти на брифингите

Белият дом се увлече, пробва да контролира присъствието на журналисти на брифингите

"Искат да оказват натиск върху журналистите заради репортажи, с които не са съгласни", посочи в изявление президентът на WHCA Юджийн Даниелс.

Андрей Пионтковски: Европейските лидери и републиканците в САЩ не биха  позволили на Тръмп да „продаде“ Украйна

Андрей Пионтковски: Европейските лидери и републиканците в САЩ не биха позволили на Тръмп да „продаде“ Украйна

Американският президент реагира с гняв към Путин, което беше положителен сигнал за Украйна. Но заедно с това, той продължаваше да прави противоречиви изявления