В момент, когато страните членки на НАТО опитват да се споразумеят за наследник на дългогодишния генерален секретар Йенс Столтенберг, оставането му на поста започва да изглежда правдоподобен вариант.
"Да, разбира се", отговори германският министър на отбраната Борис Писториус на въпрос дали би подкрепил удължаването на мандата на Столтенберг, в случай че не се стигне до споразумение между всички 31 членки на военния съюз.
"Ако не изберем кандидат за наследник, НАТО ще бъде без генерален секретар", каза вчера Писториус в кулоарите на срещата на министрите на отбраната на НАТО в Брюксел.
"Разбира се, подкрепям удължаването (на мандата), особено предвид това, че ми харесва начина, по който работим заедно", допълни той.
Министър-председатеката на Дания Мете Фредериксен, която е споменавана като потенциален наследник, каза, че "категорично подкрепя" оставането на Столтенберг на поста.
Той се справя чудесно начело на НАТО много години и то по време на много тежък период, каза вчера Фредериксен на остров Борнхолм в Балтийско море.
Ако може да остане, това ще бъде "наистина, наистина добро решение", добави тя.
Попитана дали наистина има интерес към този пост, Фредериксен изтъкна, че нейната работа като премиер на Дания много ѝ допада.
"Не, не съм се насочила към НАТО", каза тя.
Столтенберг заяви вчера, че не иска да се намесва в търсенето на следващ генерален секретар и че решението трябва да се вземе от държавите членки. Той подчерта, че няма да се бори за удължаване на своя мандат, но остави отворен въпроса дали ще остане, ако бъде помолен за това от страните от алианса.
През март 2022 г., малко след инвазията на Русия в Украйна, бе решено Столтенберг да остане на поста още 12 месеца - до края на септември 2023 година.
Мандатът му вече бе удължен три пъти и той е начело на НАТО почти девет години.
Според дипломати е възможно четвърто удължаване, ако в следващите седмици лидерите на страните членки не вземат решение кой да заеме поста.
Неотдавна Фредериксен и британският министър на отбраната Бен Уолъс бяха споменати като кандидати, но и двамата не срещат пълна подкрепа сред съюзниците от НАТО. Уолъс е критикуван, тъй като никога не е бил начело на правителство, а и не е от държава от Европейския съюз.
Противниците на Фредериксен, от своя страна, изтъкват, че не бива постът на генерален секретар на НАТО отново да бъде заеман от представител на скандинавска държава, след като начело на съюза е норвежецът Столтенберг, а негов предшественик от 2009 г. до 2014 г. бе Андерс Фог Расмусен от Дания.
Премиерът на Испания Педро Санчес също бе обсъждан като потенциален кандидат, тъй като може да загуби настоящия си пост след парламентарните избори следващия месец.
Преводът е на БТА
Още от Свят
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар
Туск предлага военноморска полиция в Балтийско море заради рисковете от Русия
„Ерата на страх и несигурност по отношение на Русия трябва да приключи“
Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС
Премиерът на Северна Македония заяви, че в откакто министрите му встъпиха в длъжност преди пет месеца, няма нито един корупционен скандал