5 Декември, 2025

НАТО с план за защита на Полша и Балтийските страни от нападение от Русия

НАТО с план за защита на Полша и Балтийските страни от нападение от Русия

"НАТО е пристъпил към осъществяването на план за отбраната на Полша и Балтийските страни, което става възможно след като Турция оттегли изискванията си", съобщава полският https://jagiellonia.org/ .

Планът беше съгласуван в началото на декември 2019 година, но Турция блокира реализацията му с изискването кюрдските комунисти в Северна Сирия да бъдат признати за терористи от организацията.

Планът за защита на Полша, Литва, Латвия и Естония беше разработен по тяхна молба след като Русия анексира Крим през 2014 година.

 "Агресивното поведение на Руся е заплаха за североатлантическата сигурност и ние взехме решение да повишим готовността си за реагиране на всяка заплаха по всяко време и от всяко направление. Ние отговаряме и ще отговорим балансирано и по отговорен начин на разгръщането от Русия на нови ракети със среден обсег", се казва в декларация на НАТО по този повод.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Швеция спира помощите си за 5 страни, пренасочва ги към Украйна

Швеция спира помощите си за 5 страни, пренасочва ги към Украйна

"Украйна е най-важният външнополитически и хуманитарен приоритет на Швеция и затова правителството ще увеличи помощта."

САЩ заплашиха ЕС да се оттеглят от отбранителните програми на НАТО, поставиха условия

САЩ заплашиха ЕС да се оттеглят от отбранителните програми на НАТО, поставиха условия

Представител на алианса заяви, че европейските съюзници вече започват да поемат по-голяма отговорност за сигурността на континента, но не коментира срока до 2027 година.

ЕС глобява със 120 млн. евро платформата Х

ЕС глобява със 120 млн. евро платформата Х

Това се случи, независимо че вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс отправи строго предупреждение за „атаките“ срещу американски фирми чрез „цензура“, още преди санкцията да бъде обявена публично