21 Януари, 2025

Никола Димитров: ЕС трябва да ограничи колко пъти може да се налага вето в процеса на евроинтеграция

Никола Димитров: ЕС трябва да ограничи колко пъти може да се налага вето в процеса на евроинтеграция

Никола Димитров, снимка: БГНЕС


„ЕС трябва да ограничи колко пъти може да се налага вето в процеса на евроинтеграция и да спре да бъде заложник на капризите от миналия век на държавите членки“, заяви бившият външен министър на Северна Македония Никола Димитров в интервю за „Катимерини“.

Димитров допълни, че е положително, че нито "Нова демокрация", нито ВМРО-ДПМНЕ имат намерение да разрушат „моста, който беше построен с толкова усилия“ (визирайки Преспанското споразумение – бел.ред.).

„Впечатляващо е колко малко са наясно и в Гърция, и в РСМ с това колко труден е бил компромисът за другата страна. Всяка страна признава само собствените си отстъпки. Положително е, че нито "Нова демокрация", нито ВМРО-ДПМНЕ имат намерение да разрушат моста, който изградихме с толкова много усилия. И двете страни се радват на плодовете на споразумението, като в същото време обвиняват своите предшественици за установените слабости. В дългосрочен план обаче един мост без грижи и поддръжка може да се повреди. Ключовата съставка тук ще бъде отговорното лидерство, което да сближи двете реалности“, добави Димитров.

Той обясни трите начина за решаване на спорове, съгласно разпоредбите на Преспанското споразумение, и посочи, че в момента е необходим първият, т.е. преговори, срещи, открита размяна на мнения, добра воля, комуникация при закрити врати, а не чрез публични изявления.

Бившият първи дипломат заяви, че въпреки "недостатъците в прилагането на споразумението и от двете страни, компромисът работи" и изрази оптимизъм, че "компромисът ще издържи на настоящото политическо предизвикателство".

Що се отнася до това дали новото правителство ще успее да се движи в правилната посока и да постигне напредък в интеграцията в ЕС, той твърди, че това ще зависи от три фактора.

„На първо място, способността му да се ориентира успешно в бурните балкански води, измъчвани от двустранни спорове. Отговорност, която се споделя с нашите съседи от ЕС, които могат да се възползват от европейския успех на РСМ. Второ, управлението и реформите във вътрешността на страната, където хората са жадни за справедливост и отговорности, икономическо развитие и работещи институции. И накрая, външните фактори също ще играят роля“, посочи Димитров.

Той допълни, че са изминали 21 години от Солунската декларация, загубени са поколения и е време да се финализира обединението на континента.

„ЕС трябва да започне да изпълнява обещанията си, да ограничи смешния брой вета в процеса на присъединяване и да не се превръща в жертва на капризите от миналия век на някоя държава членка“, каза Димитров, цитират от БГНЕС
Сподели:
Международната преса е песимистично настроена към президентството на Тръмп

Международната преса е песимистично настроена към президентството на Тръмп

Коментира и факта, че се е фокусирал върху десните популисти в Европа, а не върху утвърдените лидери на ЕС

Пожар в турски скицентър взе 10 жертви, има десетки ранени

Пожар в турски скицентър взе 10 жертви, има десетки ранени

12-етажен дървен хотел е пламнал около 3:30 ч. местно време

Гърция: Над 16 000 изключени ученици заради използване на телефон в клас

Гърция: Над 16 000 изключени ученици заради използване на телефон в клас

При първо нарушение ученикът се отстранява от клас за един ден и се информират родителите му, а при второ нарушение следва изключване и преместване в друго училище