Норвежският терорист-националист Андерс Брейвик, който през юли 2011 година уби 77 души, е подал молба за предсрочно освобождаване, съобщава вестник Verdens Gang, като се позовава на адвоката му.
Освен това, Брайвик е заявил, че ще съди държавата за нарушаване на гражданските му права.
До момента той е излежал 8 от общо 21 години затвор. Присъдата му е максимално възможната в Норвегия, но би могла да се удължава, ако съдът прецени, че той все още представлява опасност за обществото.
Той се намира в тристайна килия, оборудвана с компютър, но без интернет, и телевизор с приставка за игри. Контактите му с външния свят са ограничени, а пощата му се контролира. Брайвик нарича тези условия "отвратителни" и "нечовешки".
Припомняме, че на 22 юли 2011 година Андерс Брейвик взриви мощна бомба пред една от правителствените сгради в Осло, загинаха 8 души и няколкостотин бяха ранени. В същия ден на остров Уайт, той хладнокръвно разстреля младежи, намиращи се на летен лагер, 69 души и рани 66.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Тръмп връща в Белия дом бивш главен прокурор с ключова AI мисия
След кратко оттегляне по здравословни причини, Пам Бонди поема стратегическата задача да чертае политиката на САЩ в областта на изкуствения интелект
Загина работник от експлозия в хартиен завод в САЩ, 9 души са в неизвестност
Първоначално беше съобщено за химическа експлозия, но впоследствие инцидентът е определен като спукване на резервоар с голямо количество химически вещества
"Дипломация" в стил Медведев: ЕС има твърде много дипломати в Киев, време е за съкращения
Безцеремонните заплахи на обичайният критик на Запада са отправени часове след предупреждението на Кремъл за масирани руски удари срещу украинската столица