Няколко часа след края на втория тур на предсрочните парламентарни избори във Франция ясните отговори са малко, а въпросите се множат, показват мненията на политически наблюдатели и анкети с граждани, представени в местни медии, цитирани от БТА.
Мнозина изразяват облекчение и изненада от това, че крайната десница в лицето на “Национален сбор” на Марин Льо Пен и Жордан Бардела не постигна предричаната победа, въпреки че поведе на първия тур преди седмица. Този резултат обаче поставя въпроса кой и как ще управлява страната, тъй като за отстраняването на НС от челното място бе създаден предизборен съюз между доскорошни опоненти - левицата и привържениците на президента Еманюел Макрон.
Разочаровани са избирателите, които очакваха Франция да поеме по “нов път” с по-малко сътрудничество с ЕС и НАТО, с по-твърд подход към миграцията и с преразглеждане на някои от решенията, наложени от Макрон, включително за повишаване на възрастта за пенсиониране. Някои от тези избиратели днес твърдят, че изборите са били “откраднати”.
Според повечето политически наблюдатели Франция сега има повод да се опита да напредне на основата на компромиси и да се отдалечи от строгата вертикала на властта. Мнозина отчитат, че подобен подход не е обичаен за френската вътрешна политика, където президентът често има решаващ глас и е склонен да пренебрегва различните мнения, като разчита и на мнозинство в парламента. След вчерашните избори нито силите около президента, нито някоя от останалите коалиции имат ясен превес.
Дали договарянето на новото правителство ще отнеме дни или седмици, зависи от много решения, включително при избора на следващия премиер. Президентът Макрон се очаква да посочи наследника на досегашния министър-председател Габриел Атал, който снощи заяви, че днес ще подаде оставка, но ще остане на поста, докогато е необходимо.
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.