Двойното убийство доведе до падането на правителството в Братислава
Словашката прокуратура обвини 4-ма заподозрени за убийството на младия разследващ журналист Ян Куциак и неговата годеница Мартина Кушнирова през февруари 2018 г., предаде БТА.
Двойното убийство предизвика силен отзвук в Словакия и доведе до падането на правителството в Братислава.
Сред четиримата е и предполагаемият поръчител - бизнесмен, който отдавна е заподозрян в причастност към престъплението. По-рано той бе идентифициран само като Мариан К., а пълното му фамилно име не бе съобщено, защото такава е практиката в Словакия.
Репортерът и приятелката му бяха намерени застреляни в дома им на 21 февруари м.г. Според словашките власти става дума за поръчково убийство, свързано с разследване на Куциак за корупция в правителството. Убийството предизвика масови улични протести и политическа криза, довела до уволнението на шефа на националната полиция и до падането на правителството. Според прокуратурата за двойното поръчково убийство са били платени 70 000 евро.
Още от Свят
Кой ще даде ракети-прехващачи? Украйна трескаво ги търси, но никой не смее да се откаже от тях
Способността на Киев да разработва отбрана срещу балистични ракети е много ограничена, слабост, която Москва с удоволствие използва. CNN отбелязва, че юли се е превърнал в най-смъртоносният месец за украинските цивилни от май 2022 г. насам.
Украинските антикорупционни агенции със компрометиращи разкрития пред украинската Рада
Броени часове преди ключово гласуване в парламента за нов министър на отбраната антикорупционният орган обяви, че разследва група, включваща президентски служители
Париж експулсира ирански дипломати: Пребити са служители на френското посолство
Спорът датира от 19 юли, когато двама служители на френското посолство в Техеран, единият от тях културното аташе, са били разпитвани в продължение на няколко часа и „пребити“, съобщава френският външен министър Жан-Ноел Баро