17 Януари, 2026

Очакваната днес реч на Путин фокусира погледите на западните лидери към Москва

Очакваната днес реч на Путин фокусира погледите на западните лидери към Москва

Днес лидерите на ЕС ще насочат погледите си към Москва, където президентът Владимир Путин ще произнесе в 10:00 ч. централноевропейско време реч, която пропагандните канали рекламират като важна. Държавната телевизия отброява времето до обръщението - първата реч на Путин за състоянието на нацията от 2021 г. насам, съобщи „Политико”.

Тя идва по повод историческото посещение на президента на САЩ Джо Байдън в понеделник в Киев, където той подчерта "непоколебимата подкрепа" на Америка за "независимостта, суверенитета и териториалната цялост" на Украйна.

Ще продължи ли Путин да изостря ситуацията? Има индикации, че той може да направи някакво ново изявление. Двете камари на руския парламент ще проведат непланирани заседания в сряда, които могат да бъдат използвани за подпечатване на всяко решение, последвани от голям митинг и концерт в Москва.

Припомняне на миналото, за да се защити настоящето

Наблюдателите на Русия ще се вслушват в това дали Путин ще продължи тенденцията да се опитва да се позовава на минали руски победи, като тези през Втората световна война, за да защити инвазията на фона на неуспехите в Украйна.

Реакции на ЕС

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг и ръководителят на външните работи на ЕС Жозеп Борел са насрочили съвместна пресконференция с министъра на външните работи на Украйна Дмитрий Кулеба за 12:45 ч. днес, когато може би ще бъдат огласени първите реакции на ЕС и НАТО на речта на Путин. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Макрон за заплахите на Тръмп за налагане на мита: Няма да ни повлияят, нито за Украйна, нито за Гренландия

Макрон за заплахите на Тръмп за налагане на мита: Няма да ни повлияят, нито за Украйна, нито за Гренландия

Европейците ще отговорят по единен и координиран начин, ако намеренията бъдат потвърдени.

Съветници разубедили Тръмп за планираната атака срещу Иран

Съветници разубедили Тръмп за планираната атака срещу Иран

Според арабски служители, Иран е предупредил за ответни удари срещу американски бази в Катар, ОАЕ и Саудитска Арабия в случай на атака. САЩ нямат достатъчно военни ресурси в региона, за да започнат мащабна офанзива срещу режима и едновременно с това да защитят американските войски и съюзническите сили.

Зеленски: Русия готви атаки срещу енергийни обекти, обслужващи украинските АЕЦ

Зеленски: Русия готви атаки срещу енергийни обекти, обслужващи украинските АЕЦ

"Не забелязваме готовност от страна на агресора да изпълни каквито и да било договорености и да прекрати войната."