17 Май, 2026

Офис на руското посолство отвори в Баня Лука

Офис на руското посолство отвори в Баня Лука

Офис на посолството на Руската фередация беше официално открит В Баня Лука.

Министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров оцени събитието като "историческо" и посочи, че връзките на Русия с Република Сръбска са "във възход", а „контактите на най-високо ниво са станали редовни“.

Президентът на Република Сръбска Милорад Додик заяви, че Русия е „политически съмишленик и партньор на РС“, съобщи телевизия N1.

„Откриването на нова дипломатическа мисия на Руската федерация в света не е ежедневие... Разширяването на дипломатическия корпус (от Сараево) до Баня Лука свидетелства за нарастващото значение и авторитет на Република Сръбска като участник в международните процеси в съответствие с Дейтънското мирно споразумение", каза Лавров във видеообръщение.

Той благодари на Додик, епископ Йефрем от Баня Лука, както и на всички останали, които са участвали в подготовката за откриването на този офис, "по който се е работило няколко години".

„Убедени сме, че особената историческа и духовна атмосфера, която цари там (в Баня Лука), ще вдъхнови нашите колеги за творческо решаване на поставените пред тях задачи“, каза Лавров.

Русия и РС "тачат антифашистката традиция" и РС е "крепост на историческата истина и борбата срещу изопачаването на историята", добави руският външен министър.

Лавров заяви, че в РС оперират големи руски компании и че са създадени значителни връзки в науката, културата, образованието и спорта, като в бъдеще вниманието ще бъде насочено към „изграждането на руско-сръбския храм“, като „духовен и културен център в Баня Лука", който ще бъде "най-важният компонент за укрепване на братските връзки, които свързват нашите народи".

„Ще продължим да развиваме университетските контакти в Русия и Република Сръбска“, каза министърът на външните работи на Русия, който приветства началото на „Център за отворено обучение по руски език“ и курсове по руски език в университета в Източно Сараево и университета в Баня Лука.

Додик посочи, че в Русия вижда "справедливата страна на днешното време, както и на историята", и че нейният президент Владимир Путин е "велик човек и президент, който обича своя народ", бидейки на страната на мир, но мир, който включва защитата на националните и стратегическите интереси“.

Милорад Додик за пореден път обеща, че "РС няма да налага санкции срещу Русия".

„Република Сръбска не е разрушителен фактор. Търсим само връщане към оригиналното Дейтънско споразумение“, каза Додик.

„Имаме мечти, които ще знаем как да реализираме. Ще ги споделим с нашите руски приятели, защото те показаха, че ни разбират в трудни за нас времена“, добави той и обвини западните страни, начело с Великобритания и САЩ, в „заговор срещу сръбския народ“, пише БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Вдигнаха изтребители на НАТО заради дрон навлязъл в Латвия

Вдигнаха изтребители на НАТО заради дрон навлязъл в Латвия

Смята се, че заблудени дронове навлизат във въздушното пространство на балтийските страни, когато руските сили за ПВО отбрана заглушават украинските безпилотни летателни апарати, атакуващи цели в северозападна Русия

Украйна отвръща на удара: Пожари в петролна станция, летище Шерметиево и технопарк край Москва

Украйна отвръща на удара: Пожари в петролна станция, летище Шерметиево и технопарк край Москва

Украинските служби за спешна помощ съобщиха, че масираната руска атака с ракети и дронове, която разтърси столицата Киев на 14 май, е отнела живота на най-малко 21 души - три от тях са деца

Санду реагира на подривния указ на Путин за улеснено издаване на руски паспорти в Приднестровието

Санду реагира на подривния указ на Путин за улеснено издаване на руски паспорти в Приднестровието

Молдова, страна кандидат за ЕС, е изправена пред дестабилизиращи усилия от страна на Москва, тъй като Русия се стреми да привлече повече войници за войната в Украйна, пише Политико