Организацията на обединените нации постави руските военни сили и подчинените им въоръжени групировки в своя „списък на срама“ заради убийството и осакатяването на стотици деца във войната срещу Украйна, според документ, с който агенция Фрас прес се запозна в четвъртък. В годишен доклад за отношението към децата в зоните на конфликт генералният секретар на ООН Антонио Гутериш заяви, че е „ужасен от големия брой тежки нарушения срещу деца в Украйна“, извършени през 2022 г. „Особено съм шокиран от големия брой атаки срещу училища и болници и защитен персонал, както и от големия брой убити и осакатени деца, приписвани на руските сили и свързаните с тях въоръжени групи“, каза Гутериш в доклада, който беше разпространен до членове на Съвета за сигурност.
Според документа 477 деца са били убити в Украйна миналата година, включително 136 смъртни случая, приписани на руските сили и свързани с тях групи и 80 на украинските въоръжени сили. Още 909 деца са били осакатени, 518 от тях от руските сили и прокси групи и 175 от украинските сили, се казва в доклада. Докладът ще бъде публикуван публично следващата седмица.
„Хюман райтс уотч“ приветства решението на ООН да се потърси сметка от Русия. „Като добави руските сили към своя „списък на срама“, генералният секретар ги държи отговорни за ужасяващи нарушения срещу деца“, каза Джо Бекър, директор на групата за застъпничество за правата на децата. „Стотици украински деца са били убити при очевидно безразборни руски атаки срещу жилищни сгради и други цивилни структури“, добави Бекър.
Израел не е в списъка
Въпреки многократните искания на правозащитни организации, Израел не беше добавен в „списъка на срама“ заради убийството на десетки палестински деца. Гутериш отбеляза "значителен спад в броя на децата, убити от израелските сили, включително от въздушни удари" миналата година в сравнение с предишния доклад. Според доклада 42 деца са били убити през 2022 г. от израелските сили в сравнение със 78 през 2021 г. „Въпреки това оставам дълбоко загрижен от броя на децата, убити и осакатени от израелските сили по време на военните действия и чрез използването на бойни патрони по време на операции на правоприлагащите органи, както и от постоянната липса на отговорност за тези нарушения“, добави Гутериш.
Палестинският посланик в ООН Рияд Мансур нарече "голяма грешка" решението на Гутериш да остави Израел извън списъка. Бекър също го разкритикува. „Неговото нежелание година след година да държи израелските сили отговорни за тежките им посегателства срещу деца имаше обратен ефект, като само насърчи израелските сили да използват незаконна смъртоносна сила срещу палестински деца“, каза Бекер.
Докладът също така осъжда насилието срещу деца в Демократична република Конго, Сомалия, Сирия, Хаити и други страни. /БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства