Управляващата Сръбска прогресивна партия на президента Александър Вучич печели парламентарните избори в Сърбия, води с 56,7 процента, според екзитпол, предаде ТАСС.
Избирателната активност според Центъра за наблюдение на изборите е била 50,44 процента.
На второ място е Социалистическата партия на Сърбия на външния министър Ивица Дачич с 11,12 процента, трети е Александър Шапич с партията СПАС - 7,8 процента.
Четвърто място получава Сръбската радикална партия на Воислав Шешел с 4,6 процента, следвана от Суверенистите с 3,7 на сто и на шесто място е Метла-2020 с 3,4 процента.
Останалите партии не преминават изборния праг от 3 процента.
Лидерът на опозиционната коалиция Алианс за Сърбия (ССС) Драган Джилас, който бойкотира изборите, заяви тази вечер, че "фалшивите избори на Александър Вучич се провалиха", защото пред урните са се явили по-малко от 50 на сто от избирателите.
Както съобщава кореспондентът на МИА в Белград, Джилас е заявил на пресконференция, че според техните данни само 42% от избирателите са отишли до урните, а само 36 процента са гласували в столицата Белград, съобщи БГНЕС.
Според него избирателната активност на днешните избори не надвишава 42% и всички чуждестранни медии са преценили, че ако се гласувалите са под 50%, правителството няма да има легитимност.
„Какво се случи от 17:00 до 20:00, ако хората гласуват с пет процента на час, а избирателните секции са празни, всички знаят, че това не е реално”, каза Джилас.
"Новото правителство няма да има легитимност", заяви той и добави, че сега има два варианта - режимът да продължи да работи както преди и да доведе страната до по-нататъшно напрежение или с посредничеството на Европа да има справедливи и честни избори.
ССС публикува изявление, в което заяви, че заради много ниската избирателна активност на тези избори в големите градове в Сърбия управляващата Сръбска прогресивна партия е упражнила безпрецедентен натиск върху гражданите, който надхвърля всички предишни – имало е заплахи, изнудване и дори физическа принуда.
Партията посочва в изявление, че освен телефонен тормоз, партийните активисти са ходили по домовете на гражданите, предлагали са транспорт, чакали са пред апартаментите или къщата и са изнудвали имащите право да гласуват.
„С течение на времето бруталността се увеличаваше и тези методи се прилагаха за всички категории население, особено за служителите в публичния сектор”, твърдият от партията.
В изявлението се казва, че социално слабите семейства са били под особен натиск и цели ромски квартали са били извозвани с джипове и микробуси.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства