24 Ноември, 2024

Осло първи отвори врати за делегация на талибаните, ще посредничи в диалога със Запада и правозащитници

Осло първи отвори врати за делегация на талибаните, ще  посредничи в диалога със Запада и правозащитници

Първата делегация на талибаните, която посети Европа след завръщането на движението на власт в Афганистан, започна разговори в неделя в Осло. Те са с представители на афганистанското гражданско общество и са свързани с въпроса за правата на човека, като предхождат дългоочакваните срещи  на талибаните със западни официални лица. За това съобщават арабски и норвежки издания.

Делегацията, водена от външния министър на талибаните Амир Хан Мутаки, трябва да посвети първия ден от тридневната визита на разговори с правозащитни активисти, журналисти и други общественици. Диалогът  подпомаган от Норвегия и насочен към правата на човека и хуманитарната криза в Афганистан, се провежда при закрити врати в хотел Soria Moria в покрайнините на Осло. 

Хуманитарната ситуация в Афганистан се влоши значително от август миналата година, когато талибаните се върнаха на власт, 20 години след като бяха свалени. Внезапно международната помощ за Афганистан спря, изостряйки страданията на милиони хора, които бяха изправени пред глад след повтарящи се тежки суши. Граждани проведоха демонстрация пред централата на норвежкото външно министерство в събота. Днес делегацията на талибаните трябва да проведе срещи с представители на Съединените щати, Франция, Великобритания, Германия и Европейския съюз, а във вторник срещите ще бъдат посветени на двустранни разговори с норвежки представители.

 Говорителят на правителството на талибаните Забихула Муджахид коментира пред АФП в събота, че талибаните се надяват, че преговорите ще допринесат за "промяната на атмосферата на войната (...) в мирна ситуация". Сред участниците в делегацията от Кабул е и  Анас Хакани, лидерът на "Мрежата Хакани", най-насилствената фракция на талибаните, която е отговорна за едни от най-тежките атаки в Афганистан. Хакани, който е високопоставен служител, но без официален правителствен капацитет, беше затворен за няколко години в американския център за задържане в Баграм извън Кабул, преди да бъде освободен при размяна на затворници през 2019 г. Бившият афганистански министър на мините и петрола Наргес Нехан, която в момента живее в Норвегия, заяви, че е отказала поканата за участие. Тя коментира пред АФП, че се опасява, че преговорите ще доведат до "нормализирането и укрепването на талибаните (...), въпреки че те никога не могат да се променят". "Каква е гаранцията този път, че ще изпълнят обещанията си?", попита тя, като отбеляза, че афганистански активистки и журналистки все още са задържани от талибаните. Двама опозиционери на режима изчезнаха тази седмица, след като бяха арестувани от домовете си в Кабул след участие в демонстрация. Дауд Морадиан, директор на Афганистанския институт за стратегически изследвания, който премести централата си от Афганистан, разкритикува мирната инициатива на Норвегия, която се провежда в "стил на знаменитости". Той каза, че „приемането на видни представители от талибаните поражда съмнения относно глобалния имидж на Норвегия като страна, загрижена за правата на жените, когато талибаните ефективно легализираха „апартейд“ на основата на пола“. Норвегия има дългогодишен опит да играе посредническа роля в конфликти, включително в Близкия Изток, Шри Ланка и Колумбия.

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства