Увереността в безопасността на ваксината срещу COVID-19 на „АстраЗенека” бележи драстичен спад в Испания, Германия, Франция и Италия. След съобщенията за появата на редки тромбози след ваксиниране, свързани с нея, много страни за кратко спряха да я използват.
Проучване на „YouGov” показва, че още в края на февруари европейците са били по-колебливи по отношение на ваксината на „АстраЗенека”, отколкото по отношение на тези на Pfizer / BioNTech и Moderna, и че опасенията за съсиреци допълнително са навредили на общественото мнение за безопасността на препарата.
Най-малко 13 европейски държави през последните две седмици спряха да го прилагат. Много от тях възобновиха употребата на ваксината в петък, след като регулаторът - Европейската агенция по лекарствата /ЕМА/, заяви след проверка, че ваксината е безопасна и ефективна и не е свързана с повишаване на общия риск от образуване на кръвни съсиреци.
EMA обаче не изключи възможна връзка с редки случаи на образуване на кръвни съсиреци в мозъка, известни като мозъчна венозна синусова тромбоза (CVST).
Анкетата на „YouGov”, която обхваща около 8000 души в седем европейски държави между 12 и 18 март, установява, че във Франция, Германия, Испания и Италия хората са по-склонни да оценяват ваксината на „АстраЗенека” като опасна.
Около 55% от германците отговарят, че препарата е опасен, докато по-малко от една трета смятат, че е безопасен, сочи допитването. Във Франция, където ваксината на „АстраЗенека” не беше особено популярна, 61% от анкетираните казват, че за сега я смятат за опасна.
В Италия и Испания повечето хора по-рано смятаха, че ваксината на „АстраЗенека” е безопасна - съответно 54% и 59%, но тези проценти са спаднали съответно до 36% и 38% в последното проучване.
Проучването показа, че само във Великобритания, където препарата на „АстраЗенека” се прилага от януари, опасенията, че тя причинява тромбози са имали малко или никакво въздействие върху общественото доверие. По-голямата част от анкетираните във Великобритания - 77% - все още твърдят, че препарата е безопасен. Доверието им в него е равно с оценката за безопасност на 79% от хората към ваксината на Pfizer, съобщава БГНЕС.
Още от Свят
Писториус: Нахлуването на Путин в Украйна отдавна не е само регионална война
Необходимо е да се увеличат инвестициите в отбраната
Фон дер Лайен: Споразумението от COP29 бележи нова ера
Това споразумение ще даде възможност да се „стимулират инвестициите в енергийния преход и да се намалят емисиите на парникови газове“
След Сингапур Радев пристигна във Виетнам
Посещението на Радев ще започне със среща с общността на училите и работилите в България виетнамски граждани