"Колкото е да е несъвършена демокрацията, тя е все пак по-доброто в света, а колкото и симпатична и миловидна да изглежда една диктатура, тя е лошото,. Първата битка на демокрацията трябва да бъде срещу основния инструмент и главното оръжие на диктатурите – пропагандата", коментира пред БНР Соломон Паси, основател и президент на Атлантическия клуб в България. По думите му, всяка битка на злото в някой край на света подсилва злите в други краища.
Колкото е да е несъвършена демокрацията, тя е все пак по-доброто в света, а колкото и симпатична и миловидна да изглежда една диктатура, тя е лошото, заяви Паси. Според него първата битка на демокрацията трябва да бъде срещу основния инструмент и главното оръжие на диктатурите – пропагандата.
Тайванският проток никога не е бил хладна точка. Винаги трябва да сме готови, че там военни действия са възможни, посочи бившият външен министър. По думите му, България трябва да има много по-активна политика с Тайван и "това коленичене пред Китай е напълно ненужно".
"Китай е най-голямата и непоклатима диктатура на планетата. Първо нападна и окупира Тибет, в момента има много сериозни репресии срещу уйгурите. Следващата голяма цел на Китай е да завладее Тайван."
"Северна Корея е една от издънките на злото", смята Соломон Паси.
"Не може да има знак на равенство между Москва и Брюксел, между Москва и Вашингтон. Няма такъв знак на равенство и няма симетрия в тези отношения. Има диктатори, има терористи, има лоши и те трябва да бъдат наречени със собствените им имена", коментира Паси.
На въпрос как ще изглежда светът след изборната 2024 година, част от която са и изборите за Европейски парламент, ексдипломатът изтъкна, че "в ЕП е крайно време да бъде разбрано, че няма голяма разлика между ляво и дясно", а "голямата разлика е между системните и популистките партии". Паси е "разтревожен от прогнозите за САЩ", защото "промените в САЩ могат да отекнат много силно из целия свят, включително да имат отражение, не непременно благоприятно, върху трансатлантическата връзка", позволила на Европа да бъде защитена 75 години.
"Колкото и причудлив американски президент да бъде избран, все пак американската демокрация е имунизирана заради множеството институции, които я защитават. В края на краищата, има един американски народ, който има право да си сменя президента и да не си го сменя. Руският народ няма право да си смени президента или ако го смени, ще го смени със същия."
Свят
Паси: Промени в САЩ може да се отразят неблагоприятно върху трансатлантическата връзка
Автор: Илиана Славова

Соломон Паси
Още от Свят
"Кой уби моя ангел?" - в Кочани почетоха с мълчаливо шествие жертвите на пожара
„Не искаме селективно правосъдие. Искаме справедливост.“
Бащата на Илън Мъск: Цялото ни семейство се възхищава на Путин, ще е глупаво да не му се възхищаваме
"Слушам го как говори - казва логични неща. Много е трудно да не се изпитваш възхищение към г-н Путин."
Тимъти Снайдър: Тръмп смята, че може да има монопол върху истината
Демокрацията се нуждае от емпатия