"Колкото е да е несъвършена демокрацията, тя е все пак по-доброто в света, а колкото и симпатична и миловидна да изглежда една диктатура, тя е лошото,. Първата битка на демокрацията трябва да бъде срещу основния инструмент и главното оръжие на диктатурите – пропагандата", коментира пред БНР Соломон Паси, основател и президент на Атлантическия клуб в България. По думите му, всяка битка на злото в някой край на света подсилва злите в други краища.
Колкото е да е несъвършена демокрацията, тя е все пак по-доброто в света, а колкото и симпатична и миловидна да изглежда една диктатура, тя е лошото, заяви Паси. Според него първата битка на демокрацията трябва да бъде срещу основния инструмент и главното оръжие на диктатурите – пропагандата.
Тайванският проток никога не е бил хладна точка. Винаги трябва да сме готови, че там военни действия са възможни, посочи бившият външен министър. По думите му, България трябва да има много по-активна политика с Тайван и "това коленичене пред Китай е напълно ненужно".
"Китай е най-голямата и непоклатима диктатура на планетата. Първо нападна и окупира Тибет, в момента има много сериозни репресии срещу уйгурите. Следващата голяма цел на Китай е да завладее Тайван."
"Северна Корея е една от издънките на злото", смята Соломон Паси.
"Не може да има знак на равенство между Москва и Брюксел, между Москва и Вашингтон. Няма такъв знак на равенство и няма симетрия в тези отношения. Има диктатори, има терористи, има лоши и те трябва да бъдат наречени със собствените им имена", коментира Паси.
На въпрос как ще изглежда светът след изборната 2024 година, част от която са и изборите за Европейски парламент, ексдипломатът изтъкна, че "в ЕП е крайно време да бъде разбрано, че няма голяма разлика между ляво и дясно", а "голямата разлика е между системните и популистките партии". Паси е "разтревожен от прогнозите за САЩ", защото "промените в САЩ могат да отекнат много силно из целия свят, включително да имат отражение, не непременно благоприятно, върху трансатлантическата връзка", позволила на Европа да бъде защитена 75 години.
"Колкото и причудлив американски президент да бъде избран, все пак американската демокрация е имунизирана заради множеството институции, които я защитават. В края на краищата, има един американски народ, който има право да си сменя президента и да не си го сменя. Руският народ няма право да си смени президента или ако го смени, ще го смени със същия."
Соломон Паси
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства