24 Ноември, 2024

Пендаровски: Да не се занимаваме с България, докато няма легитимно правителство

Пендаровски: Да не се занимаваме с България, докато няма легитимно правителство

Стево Пендаровски


Докато в България не се сформира правителство, а преди това не бъде конституиран парламентът, не би трябвало да се занимаваме с изявления, които идват в момента от хора, които все още нямат политическа легитимност. Това заяви президента на РС Македония Стево Пендаровски по време на съвместната си пресконференция с полския си колега Анджей Дуда.

„Става въпрос за изказвания, без значение от коя страна идват – дали от служебния министър на външните работи или от кандидатите за президентските избори, или от онези, които би трябвало да сформират бъдещото правителство, но не знаем дали ще успеят да го направят. Това са изказвания на хора, които или нямат пълна политическа легитимност, или става въпрос за кандидати, които първо трябва да станат членове на правителството или да сформират органите на властта в София”, каза Пендаровски. Изказването му бе в отговор на въпрос относно позициите на президента на България Румен Радев, както и на спрягания за бъдещ министър-председател Кирил Петков.

Македонският държавен глава заяви, че независимо дали в София ще има или не ново правителство, той остава предпазлив реалист.

„Толкова пъти се опарихме в очакване да се свали необоснованата блокада от страна на София, че наистина бих изчакал да видя, с кого конкретно ще разговаряме утре, вдругиден и след 21-ви не само на президентско ниво, но и на ниво Министерство на външните работи, които де факто водеха разговорите досега”, каза още Пендаровски.

По повод изказването на Радев, че в РС Македония се извършва системна дебългаризация, македонският президент отговори, че тези твърдения очевидно не се основават на реалността и голият факт за това е преброяването, което скоро приключи.

„Няма нито един устен или писмен документ, нито сигнал в Комисията срещу дискриминацията, която единствено отговаря за тези неща, нито пред някой друг орган – прокуратура, полиция и т.н., нито един случай на човек, който се е самоопределил като българин, а преброителите да са му попречили. Ако сме преброили над 1 800 000 души и ако от другата страна се твърди, че има над стотици хиляди техни граждани, които имат българско гражданство, а никой от тях не се е оплакал, че му е отказано правото да изразява националната си идентичност, се питам за каква системна дебългаризация говорим в момента? Предполагам, че става въпрос за изказвания, които вероятно правят препратки назад в миналото. Винаги във всички разговори с нашите български приятели съм настоявал, когато говорим за присъединяване към ЕС, който е създаден през 1957 г. и има ясен набор от критерии и принципи, според които се влиза там, преговаря се и се става член, да не говорим за Х или XV век - нека оставим това на историците. В момента, повтарям, и преди преброяването, а и след това няма нито един записан случай на наш гражданин, който се е самоопределил като етнически българин, живеещ в РС Македония и е потърсил защита от нашите отговорни институции, защото това право му е било отнето”, каза президентът Стево Пендаровски, цитиран от БГНЕС
Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.