31 Януари, 2026

Пендаровски: Всеки има право да чества Гоце Делчев, това може единствено да ни достави по-голямо удоволствие

Пендаровски: Всеки има право да чества Гоце Делчев, това може единствено да ни достави по-голямо удоволствие

Стево Пендаровски

"Гоце Делчев може да бъде честван от всекиго, който иска. За нас македонците, които го тачим и почитаме, това може единствено да ни достави по-голямо удоволствие. Наистина става въпрос за фигура, която излиза далече извън регионалните рамки на Балканите", заяви президентът на Северна Македония Стево Пендаровски.

Държавният глава подчерта, че "онова, което на пръв поглед ни разделя, трябва да ни обединява".

Според Пендаровски, Гоце Делчев е македонски революционер с едни от най-големите заслуги за македонската държава, която стана факт след 1944 г.

"Фактът, че те твърдят, че е българин, че се е борил за българската кауза, за мен е безспорен. Всеки има право да защитава позицията си. Това би било проблем не по отношение на европейската интеграция, а като цяло – като народи, като граждани.

Не виждам проблем, ако смяташ някого за герой, да го честваш и ти – това не е нечие изключително право", заяви Пендаровски в отговор на журналистически въпрос за Гоце Делчев, чиято македонска идентичност, според МИА, е оспорена от Меморандума на България, съобщава БГНЕС.



Скопие / Македония

Сподели:

Коментари (0)

Американското правителство спря работа, Тръмп пак номинира в социалните мрежи

Американското правителство спря работа, Тръмп пак номинира в социалните мрежи

В публикация в собствената си платформа Truth Social американският президент съобщи, че номинира икономиста Брет Мацумото, който в момента е съветник в Белия дом, за комисар на BLS, предаде АФП.

Мария Корина Мачадо:  Всеобща амнистия във Венецуела е резултат от натиска на САЩ

Мария Корина Мачадо: Всеобща амнистия във Венецуела е резултат от натиска на САЩ

"И се надявам, че затворниците скоро ще могат да бъдат със семействата си", коментира тя в социалните мрежи от съседна Колумбия. 

Хиляди протестират в с Минеаполис срещу имиграционната политика на Тръмп

Хиляди протестират в с Минеаполис срещу имиграционната политика на Тръмп

Множеството се събра при минусови температури, след като Брус Спрингстийн изнесе концерт срещу ICE в града.