23 Ноември, 2024

Песков намекна, че Кремъл подкрепя сепаратизма на Република Сръбска

Песков намекна, че Кремъл подкрепя сепаратизма на Република Сръбска

Дмитрий Песков, архив

В момента се влошава прилагането на Дейтънското споразумение, накърняват се интересите на сърбите в босненската Република Сръбска. Русия категорично не е съгласна с това и напълно подкрепя сърбите, каза прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков в интервю за ТАСС.

„Москва и Белград имат еднакво мнение за опитите да се потъпчат основите, които са поставени от Дейтънското споразумение. Ситуацията наистина сега се влошава и е много трудно за сърбите. Тежко е за сърбите в Сърбия и е трудно за сърбите в Република Сръбска. Наистина се размиват основите на Дейтънското споразумение, накърняват се интересите на сърбите. Ние категорично не сме съгласни с това и напълно подкрепяме нашите сръбски приятели“, посочи Песков.

През юни президентът на Република Сръбска Милорад Додик каза пред ТАСС, че ще се проведе референдум за независимостта на съставната част от Босна и Херцеговина, като датата на провеждането ще бъде определена въз основа на интересите на страните. Според него оставането на Република Сръбска в състава на Босна и Херцеговина „е синоним на загуба на време и възможности“.

„Затова трябва да приложим това, което искаме, възможно най-скоро, за да спрем да пилеем ресурси, напразно надявайки се, че Босна и Херцеговина може да направи нещо“, отбеляза той.

Додик многократно е предупреждавал за готовността си да обяви независимост на автономната област в случай на нови опити на Шмид да лобира за закони, които нарушават правата на босненските сърби. На 9 януари Република Сръбска празнува национален празник. Босненските власти обявиха празника за противоконституционен и Шмид призова органите на реда да попречат на празненствата.

Според Дейтънското мирно споразумение, което сложи край на междуетническата война в Босна през 1995 година, страната е разделена на две полуавтономни части – Република Сръбска, населена предимно с босненски сърби, и Мюсюлманско-хърватската федерация (Федерация Босна и Херцеговина), където живеят босненски мюсюлмани (бошняци) и босненски хървати. Всяка част има собствено правителство, парламент и полиция, но двете части са свързани чрез общи институции на държавно равнище, включително тричленна мултиетническа президентска институция, съдебна система, армия, служби за сигурност и данъчна администрация.

Сподели:

САЩ остават ангажирани с „дипломатическо решение“ за кризата в Ливан

Лойд Остин потвърди ангажимента на САЩ за дипломатическа резолюция за Ливан

Байдън почете жертвите на Гладомора

„Посланието ми към украинския народ на този ден е ясно: Съединените щати почитат вашето минало и са с вас в настоящето“, увери Джо Байдън.

Трагедията в Нови Сад: затвор за протестиращите, свобода за провокаторите

Червен отпечатък на ръка с изписана на нея думата "Престъпници" - това е логото на протестиращите в Сърбия