24 Ноември, 2024

Пет държави искат от Международния наказателен съд разследване на войната в Газа

Пет държави искат от  Международния наказателен съд разследване на войната в Газа

Пет държави, сред които Южна Африка и Бангладеш, призоваха Международния наказателен съд да започне разследване на войната между Израел и Хамас, съобщи главният прокурор на съда.

На фона на международната загриженост за нарастващия брой жертви, искането беше отправено в момент, когато семействата на някои от израелците, взети за заложници от Хамас при атаките на 7 октомври, които отприщиха войната, също поискаха действия от страна на МНС.

Главният прокурор на МНС Карим Хан заяви, че Южна Африка, Бангладеш, Боливия, Коморските острови и Джибути - всички членове на МНС - са поискали разследване на "ситуацията в държавата Палестина".

В изявлението си Хан заяви, че разследването на събитията в Ивицата Газа и окупирания Западен бряг, започнало през март 2021 г., сега "обхваща и ескалацията на враждебните действия и насилието след нападенията, извършени през октомври 2023 г.".

Хан, който неотдавна отиде на главния пропускателен пункт между Газа и Египет, заяви, че екипът му е събрал "значителен обем" доказателства за "съответните инциденти" по време на войната.

Той призова да бъдат представени още доказателства и добави: "Ще продължа също така усилията си да посетя държавата Палестина и Израел, за да се срещна с оцелели, да изслушам организациите на гражданското общество и да се ангажирам със съответните национални партньори."

"Призовавам всички съответни участници да окажат пълно сътрудничество на моята служба", добави Хан - въпреки че Израел не е член на МНС. /БГНЕС
Сподели:

Израел осъди убийството на равин в ОАЕ при антисемитско нападение

„Тази подла антисемитска атака напомня за безчовечността на враговете на еврейския народ“

Писториус: Нахлуването на Путин в Украйна отдавна не е само регионална война

Необходимо е да се увеличат инвестициите в отбраната

Фон дер Лайен: Споразумението от COP29 бележи нова ера

Това споразумение ще даде възможност да се „стимулират инвестициите в енергийния преход и да се намалят емисиите на парникови газове“