Скептичният към Украйна Петер Пелегрини спечели президентските избори в Словакия срещу прозападния дипломат Иван Корчок.
Подкрепяният от опозицията Корчок призна поражението си. Резултати показаха, че той е получил 46,87% от гласовете срещу 53,12% за бившия министър-председател Пелегрини. И двамата събраха повече от милион гласа - съответно 1 243 709 и 1 409 255, при избирателна активност 61,1%.
"Честно казано, разочарован съм. Страхът реши изборите. Но аз съм спортист, така че мога да уважавам дори този резултат. Искам да поздравя победителя", заяви Коркок, който победи Пелегрини на първи тур.
"Искам да изразя убеждението си, че Петер Пелегрини ще бъде независим и ще действа според собствените си убеждения и без заповеди от правителството", добави той.
Антиевропейският и проруски настроен Стефан Харабин, който на 23 март остана трети с 12% от гласовете, не подкрепи официално нито един от кандидатите преди втория тур.
Петер Пелегрини е лидер на партия Hlas-SD, коалиционен партньор на управляващата "Смер" и досегашен председател на парламента.
„Това е огромно удовлетворение“, каза той в Братислава в изборната нощ, обещавайки „да гарантира, че Словакия ще остане на страната на мира, а не на страната на войната“. Пелегрини благодари на коалиционните си партньори след победата си.
Анализаторът Томаш Козиак каза пред АФП, че от днес „Словакия може да тръгне по „пътя на Орбан“, визирайки приятелски настроения към Кремъл унгарски премиер Виктор Орбан.
Разделение по оста Русия-Украйна
Словаците гласуваха в надпревара, която беше по-оспорвана от всякога, а войната в съседна Украйна поражда противоречиви позиции от страна на Братислава.
Нахлуването на Русия в съседна Украйна се превърна в ключов въпрос в предизборната кампания в 5,4-милионната държава - членка на ЕС и НАТО, особено след като премиерът Роберт Фицо, съюзник на Пелегрини, постави под въпрос суверенитета на Киев и призова за мир с Москва.
Пелегрини обясни преди втория тур пред АФП, че държавата е "разделена между тези, които подкрепят продължаването на войната (между Русия и Украйна) на всяка цена, и тези, които настояват за започване на мирни преговори".
"Аз принадлежа към вторите", каза политикът, известен като "Пеле" сред приятелите си.
Получил финансово образование, той се присъединява към партия "Смер-СД" на Фицо и участва в предишните правителства на своя съюзник. Пелегрини беше министър-председател от 2018 г. до 2020 г., след като Фицо беше свален след убийствата на журналиста Ян Куциак и годеницата му. Двойното убийство предизвика огромни митинги, които принудиха Фицо да подаде оставка, тъй като Куциак работеше по връзките между италианската мафия и Смер-СД.
През 2020 г. Пелегрини основа собствената си партия Hlas-SD. Лявата партия зае трето място на парламентарните избори миналата година и се присъедини към правителствената коалиция със Смер-СД и малката крайнодясна формация SNS. Когато дойде на власт през октомври м.г., коалицията прекрати военната помощ за Украйна.
Пелегрини ще замени напускащия президент Зузана Чапутова, която е твърдо проукраинска като Корчок.
Президентът на Словакия има властта да ратифицира международни договори, да налага вето на закони, приети от парламента, както и да назначава висши съдии. Държавният глава е главнокомандващ на въоръжените сили.
Петер Пелегрини ще положи клетва на 15 юни. /БГНЕС
Петер Пелегрини
Още от Свят
Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия
„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление
Паниката в Русия заради спада на рублата се разпространи и върху пазара на хранителни стоки
Анализаторите прогнозират, че в близко бъдеще цените на вносните продукти в Русия ще се увеличат средно с 15-20%, при условие че девалвацията на рублата спре
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар