Популярността на френския президент Еманюел Макрон се е сринала до най-ниското ниво от дните на протестите на „жълтите жилетки“ през 2019 г., показва допитване на фона на нарастващото противопоставяне на усилията му за повишаване на пенсионната възраст, пише Bloomberg.
Допитването на института Ifop за вестник Journal du Dimanche показва, че 28% от анкетираните са доволни от представянето на Макрон, спад с 4 пункта спрямо месец по-рано, съобщава изданието. Одобрението за премиера Елизабет Борн е останало непроменено на 29%.
Борн прокара предложението за пенсионната реформа в четвъртък без гласуване в парламента, след като стана ясно, че правителството не може да събере достатъчно подкрепа от депутатите. Сега тя ще трябва да се справя с вотове на недоверие в парламента в понеделник. Ако те са успешни, пенсионният закон ще бъде обезсилен и Борн ще трябва да подаде оставка.
Профсъюзите обещават да продължат стачките срещу закона, а протестиращи планират национални действия в четвъртък. По-малки демонстрации бяха организирани в цялата страна този уикенд.
От декември популярността на Макрон намалява с осем пункта, съобщава JDD. Ifop е изследвала 1928 души онлайн и по телефона от 9 до 16 март, деня, когато правителството прокара предложението за пенсионната реформа.
Междувременно френският министър на финансите Брюно льо Мер коментира, че Франция ще продължи с реформирането на пенсионната система въпреки уличните протести и вотовете на недоверие, планирани за понеделник.
Няма да се събере мнозинство в парламента за вотовете на недоверие, каза Льо Мер в интервю, публикувано късно в събота от вестник Le Parisien, цитиран от БНР.
„Представителите на народа ще имат своята дума по суверенен начин в понеделник. Законът ще бъде приложен. Свободата на протест е цялостна, но никакво насилие не бива да бъде толерирано никъде“, допълни той.
Льо Мер повтори гледната точка на правителството, че реформата, която ще удължи възрастта за пенсиониране от 62 на 64 години, е необходима за стабилизиране на финансите на пенсионната система.
“Разбирам притесненията и тревогите на нашите сънародници, но няма да станем по-добре, като отричаме икономическите реалности“, заяви Льо Мер. „За да финансираме социалния си модел, един от най-щедрите в света, трябва постепенно тези, които могат, да работят повече“, допълни той.
На въпрос за проблемите на Credit Suisse Group Льо Мер заяви, че френските банки са стабилни и спестителите няма за какво да се притесняват.
„Затрудненията на Credit Suisse са отдавна известни. Приветствам първите мерки, предприети от швейцарското правителство. Сега чакаме окончателно и структурно решение на проблемите на тази банка. Оставаме крайно бдителни и мобилизирани“, допълни той.
Още от Свят
Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия
„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление
Паниката в Русия заради спада на рублата се разпространи и върху пазара на хранителни стоки
Анализаторите прогнозират, че в близко бъдеще цените на вносните продукти в Русия ще се увеличат средно с 15-20%, при условие че девалвацията на рублата спре
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар