"За съжаление преминаваме през период на промяна на парадигмата както в обществения, така и в икономическия живот. Случи се така, че един вирус, едно заболяване успя да повлияе на целия свят", коментира пред Нова телевизия посланикът на Турция у нас Айлин Секизкьок.
"Всяка страна се опитва да преодолее кризата, с оглед на специфичните условия, в които е поставена. Турция имаше шанс, защото епидемията пристигна по-късно в страната. Това, което ние, както и другите държави се опитват да постигнат, е да изправим кривата на развитие на заболяването и да спечелим време, така че да не претоварим здравната си система", каза още тя.
Секизкьок обясни, че България и Турция осъзнато са направили избора да бъдат солидарни и да поддържат активна връзка между институциите си.
"Сега е времето да бъдем солидарни с нашите съседи. Усилията на двете държави не са само в сферата на здравеопазването, а и в още три услуги. Премиерът Борисов посети южната ни съседка, а след визитата му от турска страна незабавно са изпратили предпазни маски. Друго измерение на сътрудничество между двете държави е връщането на чужди граждани в родината им. Затрудненото движение на товарни камиони през българо-турската граница ще бъде преодоляно", поясни дипломатът.
"Искам да подчертая това - в момента сме принудени да осъществим много важен баланс между мерките за защита на здравето на хората и да запазим веригата на доставките. В последните дни имаше затруднение. Беше се създала опашка, достигаща 50 километра от българска страна. Тогава институциите се задействаха незабавно и успяхме да направим нещо, което при нормални условия е трудно постижимо. В рамките на ден беше осигурено преминаването на 1200 тира, което е сериозно постижение", смята Секизкьок и добави, че за 2 дни са минали 3 000 тира, като са посрещнати и нуждите на шофьорите.
Относно миграцията, турският посланик у нас заяви, че не бива изявлението на Ердоган да се приема като категоричен край на спазване на споразумението с ЕС. Тя показа снимка на изграден в Турция лагер, който е предназначен за защита на жени и деца, които бягат от въздушните удари в Идлиб, в който се намират милион и половина сирийци. Освен тях, Турция е приютила 4 600 000 мигранти и бежанци.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства