"Спорове за исторически личности между София и Скопие, които през последните седмици са попаднали в центъра на общественото внимание, няма да бъдат в центъра на предизборната кампания в Северна Македония", прогнозира пред БНР юристът проф. Любомир Фръчковски, който е бивш външен министър на съседката ни.
Той коментира как се е стигнало до решението за парламентарни избори в Северна Македония на 15 юли, кое накара опозиционната ВМРО-ДПМНЕ на Християн Мицкоски да се съгласи най-накрая на вот, заиграват ли се партиите с националистическата нотка и как се разместиха фигурите в албанския лагер.
Фръчковски смята, че е важно смесената комисията да работи и да има решения, които да се обсъдят в една по-нормална и спокойна обстановка.
"Тежка е тази проблематика, никога не е била лесна и никога не могат да бъдат дадени бързи отговори", каза Фръчковски.
Според него по щастливо стечение на обстоятелствата, най-вече заради коронавируса, няма да има продължителна кампания, защото тя обикновено е остра и агресивна, а сега ще бъде повече от институционалните медии.
Фръчковски отбеляза, че всичките публични анкети са показвали, че властта – т.е. СДСМ, има 4-5 процента преднина пред опозицията.
"Този климат убеди Мицкоски да се опитва да отлага възможно най-дълго изборите с аргумента за риск за здравето на хората", каза Фръчковски.
През есента на миналата година бе договорено изборите да бъдат на 12 април, след като управляващия. Социалдемократически съюз на Македония (СДСМ) се оказа под натиск, след като страната не получи от ЕС зелена светлина за начало на преговори за присъединяване. Но заради коронавируса вотът бе отложен.
Според Фръчковски роля за решението на ВМРО-ДПМНЕ да приеме избори това лято е имала и посланичката на САЩ.
"Тя имаше среща с ръководството на ВМРО и ги предупреди, че ако безпричинно избягват изборите, ще се съгласят и на избори без опозиция. Това вероятно беше ключовият момент, накарал Мицкоски да се съгласи на избори на 15 юли", каза той.
Според Фръчковски има голяма разлика между СДСМ на Зоран Заев и ВМРО-ДПМНЕ.
"Но това не може да се разбере по реториката, в която се открояват лъжливи различия, като това, че ВМРО-ДПМНЕ ще води по-добра икономическа политика и по-добре ще се справи с кризата от коронавируса".
"Ключовата разлика е в това, че ВМРО-ДПМНЕ като партия изобщо не се дистанцира от авторитарния режим на (бившия си лидер и експремиер) Груевски… В този смисъл партията е едно националистическо движение, което не е реформирано", каза Фръчковски.
"Докато СДСМ е нормална партия, с всичките проблеми, непоследователност, с възможност за корупция. Тя се занимава с определен политически и идеологически ляв профил, на нейната сметка са огромните, бих казал исторически успехи, като Преспанския договор, договорът с България, влизането в НАТО, започването на преговори с ЕС, вътрешната икономическа консолидация, и най-важното – освобождаване на социалният живот от натиска на властта. Медиите сега живеят съвсем различно от времето на 11-годишното управление на ВМРО-ДПМНЕ. Никой не се плаши".
Коментирайки думите на Заев от последните дни, че "македонският език е нашето минало, нашето настояще и нашето бъдеше", Фръчковски каза, че това послание за македонците не е националистическа карта, а патриотична карта.
"Националистическа карта би било да се атакува друга национална група или претенции да се вземе нещо чуждо".
Според Фръчковски нападките на ВМРО-ДПМНЕ, че с договорите е извършено национално предателство и че ще ги анулират или маргинализира, са поставили Зоран Заев в позиция да направи няколко изявления, които изглеждат от българска или някоя друга страна по-национално оцветени.
"А те са си нормални. И да не го кажат публично, социалдемократите и гласоподавателите принципно мислят така".
Какви са промените в албанския лагер
Говорейки за промените в албанския лагер и предизборната коалиция на СДСМ и Беса, Фръчковки посочи, че сега е ключов период за рестартиране и прегрупиране сред албанците.
След дълги години във властта ДСИ на Али Ахмети най-накрая се изправя пред възможността да отиде в опозиция, посочи той.
"Първо, поради връзката си с ВМРО-ДПМНЕ, която стана изключително корумпирана. Второ, има албанци, които директно гласуваха за социалдемократите, досега до 50 хиляди гласа, което е историческа промяна и важен момент за политическата култура в Македония".
Коментирайки посланието на Ахмети - „Пръв премиер албанец, защо не“, Фръчковски каза, че то не е за премиер албанец, а за премиер албанец от ДСИ.
"Не може да се каже, че ще излезем на избори в коалиция, но наш човек ще е премиер, без значение колко гласове получим. Това е абсурдно".
По думите му албанците веднага са разбрали, че това е празна реторика и затова няма подкрепа за ДСИ да се формира албански блок за такава ситуация.
С оглед на очакваната по-ниска избирателна активност на изборите заради коронавируса, Фръчковски отбеляза, че по принцип властта има предимство, когато по-малко хора отиват до урните.
Любомир Фръчковски
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.