"НАТО продължава да пази мира в Европа. Оценката ни за членство в НАТО може да бъде само положителна. Станахме член в много тежък период, когато нямаше никаква алтернатива. НАТО, като политико-военен институт, е в полза на национално стратегическите интереси на България. Ставаме държава, която дава сигурност на своите съюзници", коментира бившият зам.-министър на отбраната и експерт по международна сигурност и геополитика проф. Румен Кънчев.
На въпрос трябва ли НАТО да продължи да се разширява, експертът по международна сигурност отговори, че съгласно Вашингтонския договор имаме право да предложим на всяка страна, която иска членство, да започне процедура. По думите му това е демократична организация и тя е готова да осигури сигурност на всяка държава.
"Партньорите в НАТО ни помагат с всички възможности, които имат. Имаме общо планиране на отбраната. Предстои построяването на два нови кораба. Военноморският флот трябва да има подводници. Украинската армия ни помага. Тя непрекъснато унищожава руски кораби. Над 50% от флота, който имаше Русия в Черно море, е унищожен от украинците", каза проф. Кънчев пред Bulgaria ON AIR.
Той отбеляза, че НАТО трябва да помага с всички сили и средства на Украйна, тъй като тя е жертва, но е важно и да избегне конфликт, който много бързо може да доведе до ядрена ескалация.
"НАТО трябва да осигурява мира в Европа и не само. Не очаквам от някого да поиска НАТО да изпрати войски в Украйна", добави проф. Кънчев.
По думите му една от най-големите слабости на Европа е, че имаше дълъг период, в който се беше успокоила, че няма да има войни и занижи своята подготовка.
"Европа се готвеше за мир, не за война, затова беше много неочаквано навлизането на 200-хилядна армия в Украйна. Следващите три-четири години ще бъде развита европейската промишленост, така че да отговаря на пълномащабна война, ако Русия реши да нападне НАТО", заяви експертът по международна сигурност и геополитика.
Още от Свят
Финландия също се оттегля от Договора за забрана на противопехотните мини
По-рано Полша, Литва, Латвия и Естония заявиха, че напускат договора
Бербок: Всяка сделка за украинските редкоземни минерали трябва да отговаря на правилата на ЕС
Целта на руския президент Владимир Путин е унищожаването на Украйна
Тръмп принуди ключов купувач на руски нефт да търси други доставчици
Индия се превърна в един от най-големите купувачи на руски петрол след началото на войната в Украйна