17 Февруари, 2025

Проф. Румен Кънчев: Траен мир в Близкия изток няма да има още дълго

Проф. Румен Кънчев: Траен мир в Близкия изток няма да има още дълго

Румен Кънчев

Световната общност остава разделена след обявения тази седмица от президента на Съединените щати Доналд Тръмп мирен план за Близкия изток, определен от американския държавен глава като „Сделката на века“. В осемдесет страничния документ, подготвян две години и представен в присъствието на премиера на Израел - Бенямин Нетаняху, Тръмп предложи създаване на палестинска държава със столица източно предградие на Ерусалим и признаване на израелския суверенитет над еврейски селища на Западния бряг, както и цялата долина на река Йордан.

Палестинският президент Махмуд Абас отхвърли предложенията и изрази готовност за преговори с Израел, но под егидата на международния квартет от посредници за района на Близкия Изток - Русия, Съединените щати, ООН и Европейския съюз. Има ли възможност - Доналд Тръмп да стане политикът, успял да разреши израелско - палестинския въпрос и какво бъдеще очаква „Сделката на века“?

„Близкоизточният регион е критична зона, тъй като там вече се сблъскват стратегическите интереси на две глобални сили, дори на три – на САЩ, разбира се, на Русия и в последно време, по един по-друг начин, на Китай“, заяви пред БНР експертът по международна сигурност и геополитика и член на Евроатлантическия център за сигурност професор Румен Кънчев.

Той посочи, че още дълго време няма да имаме възможност да видим един стабилен мир в Близкия изток.

„В този контекст това е опит на американската администрация и на президента Тръмп за някакъв принос към мирния процес в Близкия изток. За съжаление отношението към този план не е еднозначно“, отбеляза проф. Кънчев.

Според него негативните реакции към „Сделката на века“ са предизвикани на първо място от липсата на палестинците в целия този процес: „Вероятно те са били поканени, но са отказали, тъй като са категорично против плана и веднага и правителството, и президентът Абас се изказаха по този въпрос“.

„Саудитска Арабия, Бахрейн и Оман бяха поканени – съюзниците на САЩ, които внимават в политиката и пъзела в Близкия изток, но малко по-далечните съюзници около зоната на Израел и Палестина – ОАЕ, например, а също и Саудитска Арабия, са по-сдържани, защото за тях голямата заплаха в региона е Иран. Те се страхуват по-скоро от него, защото безспорно той поддържа и Палестина“, заяви експертът.

А Иран е най-ярък опонент на плана, страната действа в Палестина чрез „Хамас“ и „Ислямски джихад“ и това са важни организации, които са доста ефективни, когато Техеран им заповяда да нанесат удар по обекти в Израел, допълни Кънчев.

Според професора в известен смисъл усилията да се създаде такъв план („Сделката на века“ – б.р.) са похвални: „Но се сещам за двата неуспешни  воаяжа на Доналд Тръмп в Северна Корея. Още преди тях казах, че е абсурд се постигне какъвто и да е успех с КНДР“.
Сподели:
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан

Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан

Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран

Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?

Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?

Днес европейски държавни и правителствени ръководители се срещат в Париж, за да обсъдят как да реагират на новия курс на САЩ и политическата риторика на американския президент Доналд Тръмп

Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци

Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци

Обединените арабски емирства имат съществена роля като посредник за връщането на пленени и задържани в Русия по време на войната украинци, сред които много деца