Световната общност остава разделена след обявения тази седмица от президента на Съединените щати Доналд Тръмп мирен план за Близкия изток, определен от американския държавен глава като „Сделката на века“. В осемдесет страничния документ, подготвян две години и представен в присъствието на премиера на Израел - Бенямин Нетаняху, Тръмп предложи създаване на палестинска държава със столица източно предградие на Ерусалим и признаване на израелския суверенитет над еврейски селища на Западния бряг, както и цялата долина на река Йордан.
Палестинският президент Махмуд Абас отхвърли предложенията и изрази готовност за преговори с Израел, но под егидата на международния квартет от посредници за района на Близкия Изток - Русия, Съединените щати, ООН и Европейския съюз. Има ли възможност - Доналд Тръмп да стане политикът, успял да разреши израелско - палестинския въпрос и какво бъдеще очаква „Сделката на века“?
„Близкоизточният регион е критична зона, тъй като там вече се сблъскват стратегическите интереси на две глобални сили, дори на три – на САЩ, разбира се, на Русия и в последно време, по един по-друг начин, на Китай“, заяви пред БНР експертът по международна сигурност и геополитика и член на Евроатлантическия център за сигурност професор Румен Кънчев.
Той посочи, че още дълго време няма да имаме възможност да видим един стабилен мир в Близкия изток.
„В този контекст това е опит на американската администрация и на президента Тръмп за някакъв принос към мирния процес в Близкия изток. За съжаление отношението към този план не е еднозначно“, отбеляза проф. Кънчев.
Според него негативните реакции към „Сделката на века“ са предизвикани на първо място от липсата на палестинците в целия този процес: „Вероятно те са били поканени, но са отказали, тъй като са категорично против плана и веднага и правителството, и президентът Абас се изказаха по този въпрос“.
„Саудитска Арабия, Бахрейн и Оман бяха поканени – съюзниците на САЩ, които внимават в политиката и пъзела в Близкия изток, но малко по-далечните съюзници около зоната на Израел и Палестина – ОАЕ, например, а също и Саудитска Арабия, са по-сдържани, защото за тях голямата заплаха в региона е Иран. Те се страхуват по-скоро от него, защото безспорно той поддържа и Палестина“, заяви експертът.
А Иран е най-ярък опонент на плана, страната действа в Палестина чрез „Хамас“ и „Ислямски джихад“ и това са важни организации, които са доста ефективни, когато Техеран им заповяда да нанесат удар по обекти в Израел, допълни Кънчев.
Според професора в известен смисъл усилията да се създаде такъв план („Сделката на века“ – б.р.) са похвални: „Но се сещам за двата неуспешни воаяжа на Доналд Тръмп в Северна Корея. Още преди тях казах, че е абсурд се постигне какъвто и да е успех с КНДР“.
![Проф. Румен Кънчев: Траен мир в Близкия изток няма да има още дълго](/static/downloads/uploads/Images_3/R/rumen-kunchev.png)
Румен Кънчев
Още от Свят
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан
Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран
Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?
Днес европейски държавни и правителствени ръководители се срещат в Париж, за да обсъдят как да реагират на новия курс на САЩ и политическата риторика на американския президент Доналд Тръмп
Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци
Обединените арабски емирства имат съществена роля като посредник за връщането на пленени и задържани в Русия по време на войната украинци, сред които много деца