24 Ноември, 2024

Прогноза: Кризите с миграцията и климата ще окажат най-силно влияние върху евроизборите

Прогноза: Кризите с миграцията и климата ще окажат най-силно влияние върху евроизборите

Миграция и климатични промени са двете от общо петте кризи, които ще окажат най-силно влияние върху европейските избори през юни, прогнозира пред БНР Мария Симеонова, директор на софийския офис на Европейския съвет за външна политика.

Коментарът ѝ е на базата на проучване в Европа. Изследването е направено в 11 европейски държави, девет членки на ЕС, съставляващи 95% от населението на ЕС, и извън Съюза – във Великобритания и Швейцария.

"Попитахме коя е кризата, която най-силно е повлияла на начина, по който те гледат на бъдещето. Идентифицирахме 300 "кризисни племена". Резултатите показват, че хората изпитват опасения от 5 кризи - климатични проблеми, миграция и финансово-икономическа, криза от 2008 г.,  донесла финансови сътресения в държавите Италия и Португалия, Covid-19 и войната в Украйна, кризи, които оказват и ще оказват влияние върху тяхното бъдеще", коментира Симеонова.

Тя е категорична, че фокусът е върху петте кризи, а две са като най-разделящи европейските гласоподаватели - миграцията и климатичните промени.

"Защото миграционните теми и климата доминират в медиите в цяла Европа. Според проучването европейците са най-силно притеснени от тези две теми и ще се мобилизират да гласуват на евроизборите през юни. Тези две теми ще са лицето как ще изглежда Европейският  парламент и от тук се появяват опасенията за увеличаване на избирателите на крайно десни партии. Защото притеснените от миграцията, гласуват за крайнодесните, а за климата избират партии в център и ляво", коментира Мария Симеонова.

Тя прогнозира, че икономическите предизвикателства и сътресения ще изиграят важна роля за европейските избори и че "сме свидетели на високи инфлационни нива, като това също ще залегне в кампанията на изборите през тази година".

"Икономическата криза все още има силен отзвук в южните държави Италия, Португалия, Испания и там още се опасяват, че това може да последва. Но всички тези кризи са взаимно свързани. Тези теми не съществуват във вакуум, а се засилват взаимно. Европолитиците трябва да ги адресират в един пакет. Колкото по-рано започнат предизборните кампании, толкова повече време ще имат кандидатите да започнат диалог с избирателите", каза директорът на софийския офис на ЕСВП.

Тя обясни, че е важно и кандидатите от България да започнат да се интересуват от притесненията на гражданите и да има адекватен диалог по тези проблеми. 

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства