Според ново проучване прокремълските тролове публикуват коментари към статии на уебсайтове на западните медии в опит да спечелят общественото мнение на страната на Русия, съобщи ВВС, цитирана от БГНЕС.
Центърът за изследване на престъпността и сигурността към университета в Кардиф установи, че уебсайтовете на 32 добре известни медии в 16 държави по света са били набелязани от тролове, включително сайтовете на British Mail Online, Express и Times.
Според изследователите коментарите, публикувани на тези сайтове от тролове, след това са били използвани от рускоезичните издания като основа за статии.
Тази тактика набира скорост от 2018 г. и наскоро се фокусира върху изтеглянето на западните войски от Афганистан.
Авторите на изследването цитират като пример публикуването миналия месец на статия на сайта Mail Online за победата на талибаните, под които се появяват 2500 коментара.
За някои от тях се твърди, че са част от организирана руска кампания.
Руска статия, базирана на някои коментари на уебсайта Mail Online, беше озаглавена: „ Англичаните сравниха идването на талибаните на власт с края на западната цивилизация “.
Изследователи от университета в Кардиф казват, че това е само една от 18 -те неотдавнашни материали за падането на Кабул, използващи коментари от читатели във Великобритания и САЩ, за да подкрепят твърденията на Русия за краха на либералната демокрация и провала на НАТО.
Учените от Кардиф казват, че това е последният етап от дълга кампания.
Те идентифицираха 242 материала, свързани с Русия, към които бяха публикувани провокативни проруски или антизападни коментари.
Изследователите използваха разпознаване на образци, за да анализират коментарите на читателите, което ги накара да предположат, че някои акаунти публикуват прокремълско съдържание по организиран начин.
След това тези коментари се поемат от руските медии, които ги използват за създаване на рускоезичен материал от оригиналните новини с определен ъгъл, посочвайки какво мнение британците поддържат.
Целта на публикуването на тези материали е да демонстрира предполагаемата широка подкрепа от западните граждани за Русия, президента Владимир Путин или определена политика.
Материалите са публикувани в Русия, но и в други европейски страни, особено в България. След това те биват популяризирани в социалните мрежи, включително Telegram, което увеличи обхвата на публиката.
Следете с Фактор
Свят
Орбан: На 12 декември вътрешните министри на ЕС ще подкрепят София и Букурещ за Шенген
- 20:50, 23 Ноември, 2024
България
ИТН: Не гарантираме, че Силви Кирилов ще откаже номинация за премиер, ако оглави НС
- 20:38, 23 Ноември, 2024
България
Мартин Димитров: Няма разцепление в ПП-ДБ - обяснихме, че ще гласуваме различно
- 20:12, 23 Ноември, 2024
Още от Свят
Бившият лидер на "Сириза" Стефанос Каселакис създаде нова партия
Той обяви ангажимент за силна, независима съдебна система и справедливо, приобщаващо общество
Орбан: На 12 декември вътрешните министри на ЕС ще подкрепят София и Букурещ за Шенген
Орбан отбеляза, че са проведени важни разговори с вътрешните министри на Австрия, България, Унгария и Румъния
САЩ остават ангажирани с „дипломатическо решение“ за кризата в Ливан
Лойд Остин потвърди ангажимента на САЩ за дипломатическа резолюция за Ливан