Мохамед Халаф
Американският вестник "The Wall Street Journal" цитира източници, запознати с преговорите по ядреното споразумение. Според тях има различия в редиците на американския преговарящ екип във Виена относно начина за справяне с Иран и неговото ядрено досие, което доведе до оттеглянето на редица видни преговарящи, водени от заместник-специалния пратеник на САЩ за Иран Ричард Невио. От друга страна, секретарят на Върховния съвет по национална сигурност на Иран Али Шамхани отбеляза в туит във вторник, че стилът на Техеран на преговорите със Съединените щати във Виена няма да се промени, ако не бъде постигнато „добро споразумение“. Но в същото време той намекна за възможността на провеждане на преки двустранни преговори. Шамхани каза, че „комуникацията с американската делегация във Виена става чрез неофициални писма и няма нужда повече от това“. „Този метод на комуникация ще бъде заменен от алтернативни методи само когато е постижимо добро споразумение“, добави той. „Тъй като преговорите за ядреното споразумение стигнаха критична фаза".
В преговорния екип на САЩ се появиха различия относно това как да се справят с Техеран и времето за оттегляне от преговорите, се казва в доклад на Wall Street Journal. Американски служители потвърдиха пред вестника, че Ричард Нефю, известен като "архитектът" на предишните икономически санкции срещу Иран, е напуснал екипа, добавяйки, че Нефю е призовал за по-твърда позиция в настоящите преговори и не е присъствал на срещите в австрийската столица от началото на декември 2021 г. Невио изигра ключова роля в проектирането на пакет от санкции срещу Иран от 2006 до 2013 г. и беше виден член на екипа, който договаряше сериозно ядреното споразумение от 2015 г. Вестникът добавя, че други двама членове на преговорния екип на САЩ, воден от Робърт Мали, са се оттеглили от преговорите, защото също искат "по-твърда" позиция спрямо протакането от страна на Техеран. "The Wall Street Journal" отбеляза, че сред въпросите, които разделят екипа на САЩ, са "степента на твърдост в прилагането на настоящите санкции и дали преговорите трябва да бъдат прекратени едновременно с удължаването им, докато ядрената програма на Иран напредва". Според вестника има и причини за напрежението и те се отнасят до това, че Международната агенция за атомна енергия към ООН трябва да осъди Техеран, след като попречи на инспекторите да наблюдават ядрените им опити и отказа да сътрудничи с тях при отделно разследване на откритите следи от ядрени елементи в един от ядрените обекти. Появиха се и различия по отношение на силата на санкциите срещу Иран, особено нарушаването от страна на Китай и купуването от него на половин милион????? ирански петрол дневно. Съществува и противоречие относно точката, в която би било невъзможно да се върне към първоначалното ядрено споразумение, след като на Иран му остават само 12 месеца до натрупването на достатъчно материал за ядрено оръжие. От своя страна говорителката на Държавния департамент на САЩ потвърди пред американския канал „Al-Hurra“ в понеделник, че „Ричард Нефю вече не заема длъжността на заместник-специален пратеник за преговорите с Иран, но той все още е високо ценен служител в Държавния департамент“. Тя добави : „Преместването на служител от една позиция на друга е нормална процедура година след стъпването на администрацията на президента на САЩ Джо Байдън“. Според нея Робърт Мали „има изключителни експерти , включително неговият заместник Гарет Блан, старши съветник и бивш посланик на САЩ в Израел Дан Шапиро, група дългогодишни професионалисти в Държавния департамент, както и представители на други американски агенции, като Министерството на енергетиката и Министерството на финансите." и отбраната."
Разногласията в американския екип идват в момент, когато Съединените щати повториха, че са „готови“ да водят преки преговори с Техеран за възобновяване на споразумението за иранската ядрена сделка, в отговор на Техеран, който показа такава готовност за първи път от години. Агенцията "АФП" цитира американски служител, който каза в понеделник, че Съединените щати са "готови" да водят "спешни" преки преговори с Иран, но предупреждава: "не ни остава почти никакво време да постигнем съгласие ".
В понеделник вечерта иранският външен министър Хосеин Амир Абдолахиан намекна за възможността да се съгласи да участва в преки преговори с американската страна, като отрече съществуването на такива преговори в момента. През последните няколко дни изявленията на заинтересованите лица отразяват известен напредък в преговорите по ядреното споразумение, като се подчертава запазването на различията между тях по различни въпроси, последният от които са изявленията на Мали, които свързват постигането на споразумение с освобождаването от Иран на четиримата американски затворници. „Въпросът за четиримата задържани в Иран е отделен от ядрените преговори и ние следим и двата въпроса“, каза Мали в интервю за Ройтерс. „Но казвам, че за нас ще е много трудно да си представим да се върнем в ядрена сделка, докато Иран държи четирима американци." От своя страна иранският заместник-външен министър Саид Хатиб Заде обяви, че „Иран няма да приеме никакви предварителни условия“ за постигане на ядрено споразумение, призовавайки Мали да не блокира преговорите с тези изявления, които са в „повече от настоящите усложнения“.
Още от Свят
Олена Зеленска: 1000 дни война закалиха съпруга ми. Стресът разрушава гърба му
Тя обобщи, че досега са успели да върнат в Украйна 388 отвлечени от руснаците деца.
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
Доналд Тръмп може да назначи на поста специален представител по Украйна Кит Келог, пенсиониран генерал-лейтенант
Планът включва замразяване на фронтовите линии и принуждаване на Киев и Москва да започнат преговори.