Този път те ще се срещнат в интернет. Поради поредния пик от коронавирус в Холандия, роднините на 298-те загинали на борда на полет MH17 няма да се съберат за поредната годишнина на мемориала на летището в Амстердам, заявява пред „Дойче Веле“ Пийт Плуг, ръководител на фонда за жертви на инцидента. Преди седем години Boeing 777 на Malaysian Airlines, летящ до Куала Лумпур, се разби в Донбас. Тогава Плуг загуби трима близки - по-голям брат, снаха и племенник.
Той и другите ще имат възможност да се срещнат лично през есента. Може би най-емоционалната част се очаква на процеса в Окръжния съд на Хага - речи на около 80 роднини на жертвите. „Роднините ще разкажат на съда за това как бедствието от полет MH17 и загубата на близки са повлияли на личния им живот“, казва Пийт Плуг. Подобен момент беше в началото на процеса, когато бяха прочетени имената на всички жертви. Според Плуг роднините също могат да коментират хода на процеса и възможното наказание. Самият той планира да се обърне към съда през ноември, когато приключи представянето на всички доказателства.
Кой и защо се озова на подсъдимата скамейка
Процесът срещу трима руснаци и един украинец в съдебния комплекс „Схипхол“ в покрайнините на летище Амстердам започна през март 2020 г. То беше предшествано от близо шестгодишно международно разследване, което стигна до заключението, че „Боинг“-ът е свален от контролирана от сепаратистите територия с ракета от система за противовъздушна отбрана „Бук“, докарана от Русия. Москва отрича да е участвала в инцидента.
На подсъдимата скамейка са гражданите на Руската федерация Игор Гиркин (Стрелков), който през 2014 г. се нарече "министър на отбраната на Донецката народна република", неговите подчинени Сергей Дубински и Олег Пулатов, както и украинският гражданин Леонид Харченко. Разследването смята, че срещу тях са събрани достатъчно доказателства, докато разследването на други възможни заподозрени продължава. И четиримата отричат вината си. Пулатов е единственият, чиито интереси се представляват от адвокати.
Присъдата се очаква не по-рано от 2022 година
От юни съдът разглежда делото по същество. Бяха проучени три въпроса - какво е причинило инцидента (ракетата „Бук“), откъде е изстреляна ракетата (поле близо до село Первомайски, източно от Донецк) и каква роля са играли подсъдимите. Малко преди това имаше посещаваща сесия на мястото на реконструкцията на останките на самолета, инсталиран в авиобаза в Холандия. Обвинението се основава на данни за подслушване, изявления на свидетели и други доказателства. Предварителното разследване беше придружено от множество искания на защитата на Пулатов за допълнителни разследвания, но съдът отхвърли повечето от тях.
Сега процесът е приблизително по средата, последната дума на обвинението се очаква в края на есента, а след това и на защитата. Присъдата е възможна не по-рано от края на пролетта, а съдебните заседания са насрочени до есента на 2022 година. Това е впечатляващо темпо, процесите около свалените самолети обикновено продължават с години. "В случай на обжалване от страна на защитата, това може да отнеме още няколко години", заяви Марике де Хун, експерт по международно право и доцент в Свободния университет в Амстердам, в интервю за „Дойче Веле“. Съдът неведнъж е давал ясно да се разбере, че не иска да удължава производството, тъй като роднините, много от които са в напреднала възраст, искат да доживеят до присъдата.
Ако обвиняемите бъде признати за виновни, освен затвор, те могат да бъдат осъдени и на обезщетение за морални щети на роднините. Решението за това тепърва ще бъде взето от съда. Както обяснява Марике де Хун, около 290 роднини са подали молба за обезщетение средно от 40 до 50 хиляди евро на жертва. Според нея, ако обвиняемите не плащат, тогава тази сума може да бъде платена от правителството на Холандия.
„Искаме да знаем кой е натиснал бутона“
„Мисля, че обвинението има силна позиция, казва Пийт Плуг. Делото съдържа повече от 60 хиляди страници, което е почти два пъти повече, отколкото в началото на процеса.“ Ние знаем какво се е случило и отчасти кой е виновен, но на подсъдимата скамейка са само четирима ", казва Плуг. Според него въпросът за причините за инцидента все още е отворен.
Марике де Хун отбеляза, че процесът е срещу онези, които според обвинението са отговорни за факта, че „Бук“ е доставен и че от него е произведен изстрел. Според нея за разследването не е важно кой е натиснал бутона, а по-важното „кой е направил това възможно“. С други думи, ако четиримата обвиняеми, всеки на своя пост, не се бяха обърнали към Русия за системата "Бук", за да свалят украински военни самолети, нямаше да има инцидент, смята обвинението.
Пийт Плуг казва, че е по-важно роднините да знаят кой в крайна сметка е отговорен за свалянето на „Боинга“, въпреки че имената на тези хора, които са натиснали бутона, също са от интерес за него: „Искаме да знаем това и се надяваме, че разследването ще продължи, докато всички заподозрени бъдат идентифицирани. "Той се надява, че имената на самия връх ще станат известни - тези, които са взели основното решение." Четирима са съдени, но е ясно, че системата „Бук“ е предоставена от Русия , и в крайна сметка, мисля, отговорност се носи от руската държава, казва Плуг. „За света е много важно да знае за това.“ Той припомни, че в допълнение към процеса в съда в Хага срещу четиримата замесени, искът срещу Русия е заведен от Холандия и Украйна в Европейския съд по правата на човека ( ЕСПЧ).
Съдейки по една подробност, Пийт Плуг направи своето заключение. По време на разговора по видеовръзка се вижда ролка тоалетна хартия с лика на руския президент Владимир Путин, окачена на стената в дома му.
Превод: БГНЕС
Още от Свят
Зеленски: Сделки, сключени без Украйна няма да бъдат признати
В Киев нямат никаква представа, какво ще си говорят Русия и САЩ на срещата в Рияд
Фон дер Лайен: Сигурността на Европа е в преломен момент - става дума за Украйна, но и за нас
"Нуждаем се от нагласа за неотложност. Нуждаем се от увеличаване на отбраната. И от двете се нуждаем сега.“
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан
Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран