Членството в еврозоната е една от основните теми в нашето общество тези дни. Готови ли сме за еврозоната, отговаряме ли на условията за приемане в нея, ще ни попречи ли високата инфлация, какво ще стане с доходите ни? Засега България е определила 1 януари 2024 г. като крайна дата за преминаване към еврото, а Хърватия, която последна се присъедини към ЕС през 2013 г., година по-рано – на 1 януари 2023 г.
За разлика от тях Румъния отложи определената си дата за присъединяване към еврозоната.
“Румъния очевидно не бърза да се присъединява към еврото. Единственото, в което може би не могат да бъдат обвинени управляващите в Букурещ, е липсата на реализъм. Икономическата ситуация в страната е такава, че практически Румъния няма как да се присъедини в близките години. Каквато и дата да бъде посочена в близко бъдеще, тя няма да бъде реална.
Така че дори в последния официален документ, изпратен от румънското правителство в Брюксел – и правителството, и националната банка не посочват никаква целева дата за присъединяване към еврозоната, отбелязват, че ще съсредоточат усилията си върху социално-икономическото възстановяване от пандемията от Covid-19. И това, което е актуално напоследък, намаляването на отрицателните последици от войната на Русия в Украйна“, смята София Георгиева, отговорен редактор в Дирекция Балкани на БТА.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства