1 Февруари, 2026

Русия е терористична държава, лидерите й имат място само в международния трибунал

Русия е терористична държава, лидерите й имат място само в международния трибунал

Авторът Д

Атаката срещу болница "Охматдит" е едно от най-големите военни престъпления на Кремъл по време на пълномащабната война

Дмитро Кулеба, външен министър на Украйна

На 8 юли руснаците извършиха масирана атака срещу Украйна и обстрелваха Киив, Днипро, Кривий Риг, Словянск и Краматорск. Към момента се знае за повече от 20 загинали и над 100 ранени в цяла Украйна.  Спасетелните операции продължават.
В столицата на Украйна Киив са регистрирани разрушения в седем района.
В резултат на атаката беше разрушена новата сграда на болницата "Охматдит" (родилна и детска) - най-голямото детско, а не военно, диагностично и лечебно заведение в Украйна и едно от най-големите в Европа. 
Годишно в болница "Охматдит" се лекуват до 18 000 деца, около 20 000 получават спешна помощ в травматологичния център и се извършват около 7 000 операции. "Охматдит" спасява животи, лекува деца с рак.
Пострадали са интензивно, операционно и онкологично отделение. Руският удар разруши сградата, в която децата бяха на диализа, тоест бяха прикрепени към апарати за пречистване на кръвта. Хора се озоваха под развалините на сградата, точният брой на жертвите засега не е известен. Вече е ясно, че това е едно от най-големите военни престъпления на русия по време на пълномащабната война.
Още една болница в Киив беше разрушена от руската атака през деня. Това е доказателство, че 

русия целенасочено удря лечебни заведения

 и обекти на гражданската инфраструктура.
русия целенасочено воюва с цивилното население на Украйна, атакувайки жилищни сгради, болници и места за отдих. Цели семейства умират в собствените си домове по време на обстрел. русия за пореден път показа, че е терористична държава.
Тази варварска атака още веднъж демонстрира на целия свят, на всички лидери и страни, че е необходимо възможно най-скоро да се предоставят на Украйна допълнителни системи за противовъздушна отбрана и боеприпаси. Допълнителни "Патриоти" и оръжия.
Престъпленията на Москва заличават всяка възможност за диалог с режима на Путин. 

Руските лидери имат място в международния трибунал,

 а не в залата за преговори.
«Призоваваме всички държави и международни организации категорично да осъдят днешното нападение, да предприемат незабавни мерки за укрепване на противовъздушната отбрана на Украйна и да отхвърлят всякакво мълчаливо съучастие на убиеца на деца и цивилни» - заяви Министър на външните работи на Украйна 
Сподели:

Коментари (0)

Зеленски: Инициаторът на войната Путин не може да решава кога и как ще се провеждат изборите в Украйна

Зеленски: Инициаторът на войната Путин не може да решава кога и как ще се провеждат изборите в Украйна

Украинският президент каза ще се кандидатира ли за държавен глава втори път, обяви датите за следващия кръг преговори между Украйна, САЩ и Русия.

Британски полковник: Армията на Путин е на ръба на колапса

Британски полковник: Армията на Путин е на ръба на колапса

Хамиш де Бретон Гордон пише, че руските въоръжени сили са в дълбок упадък, за което говорят данни, че ранени затворници, много от които без ръце или без крака, са принудително изпращани обратно на фронта.

Али Хаменей  заплаши САЩ със силен удар

Али Хаменей заплаши САЩ със силен удар

Изявлението на 86-годишния аятолах е най-директната заплаха, отправяна от него досега, посочва АП. Изказването му бе разпространено от иранската държавна телевизия.