"Моамар Кадафи масово вербуваше чужди наемници в Либия, особено туареги, за своя "Ислямски легион". След падането на диктатора през 2011 година те се завърнаха в Мали, където се превърнаха в ядрото на джихадистката "Ансар ад-Дин", която и до момента е една от най-опасните в този регион. Халифа Хафтар, бивш генерал на Кадафи, който от 2014 година се опитва да завладее цяла Либия, е вербувал хиляди наемници в Судан и Чад. Но именно намесата на руските наемници от ЧВК "Вагнер" през октомври 2018 година на страната на Хафтар вкара страната в ерата на "опосредствана война", пише историкът и арабист Жан-Пиер Филю във френския вестник Le Monde.
"Кремъл успешно изпробва в Сирия тази форма на използване на сила, при която военните действия се водят не от редовни въоръжени сили, а от наемници от частни военни компании, които са ветерани от руската армия. Тази конфигурация позволява отричането на официално участие в конфликта. Именно така групата "Вагнер", която вече е участвала в Сирия, беше мобилизирана на страната на Хафтар, въпреки, че Русия е признала международно легитимното правителство. През април миналата година Хафтар отхвърли примирието, разчитайки, че с решаващата намеса на руските наемници ще успее да превземе Триполи", пише експертът.
"Ескалацията и интернационализацията на конфликта доведе до там, че правителството поиска помощ от Турция, чиято пряка намеса през януари миналата година промени баланса на силите", се казва в статията.
"Експортът в Либия на най-мрачните аспекти на сирийския конфликт повече не се ограничава само с лагера на правителството. Хафтар поддържа официални отношения с режима на Асад, и през март откри либийско посолство в Дамаск. Под егидата на руските военни се провежда и вербовка на сирийски бойци", съобщава авторът.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Израел осъди убийството на равин в ОАЕ при антисемитско нападение
„Тази подла антисемитска атака напомня за безчовечността на враговете на еврейския народ“
Писториус: Нахлуването на Путин в Украйна отдавна не е само регионална война
Необходимо е да се увеличат инвестициите в отбраната
Фон дер Лайен: Споразумението от COP29 бележи нова ера
Това споразумение ще даде възможност да се „стимулират инвестициите в енергийния преход и да се намалят емисиите на парникови газове“