5 Декември, 2025

Русия изненада приятелски Белград с новите цени на газа, Вучич недоволства

Русия изненада приятелски Белград с новите цени на газа, Вучич недоволства

Александър Вучич

Ето затова е толкова важна срещата ми с Путин, изтъкна сръбския лидер

Москва е предложила формула за изчисляване на цената на газа, според която хиляда кубически метра ще струват 790 долара от новата година, което не се харесва на Белград, заяви сръбският лидер Александър Вучич в ефира на TV Prva.

По силата на действащия договор Сърбия получава синьо гориво от Русия на цена 270 долара за 1000 куб. м, а договорът изтича в края на годината.

"Беше ни предложено цената на газа да бъде 70% от цената на газовата борса и 30% на базата на петролната стойност... Тогава цената ще бъде 790 долара за 1000 кубични метра. Кой ще плати, кой ще плати това? Ето защо срещата ми с Путин на 25 ноември е толкова важна", каза Вучич.

Според него Белград настоява за цена, базирана на петролната формула от 70 процента и 30 процента на борсовата цена.

"Тогава цената за нас ще бъде 510 долара. Но ние не можем да платим и това", продължи Вучич.

Той уточни, че в хранилищата има 268 млн. куб. м газ, но дневното потребление се увеличава от 6,5 до 8 млн. куб. м на ден, което рязко намалява резервите.

Понастоящем Русия е почти единственият доставчик на природен газ за Сърбия, която през последните години е получила повече от 2 милиарда кубични метра синьо гориво транзитно през Украйна и Унгария. Официалното пускане на руски газ в сръбската газопреносна система през България от газопровода "Турски поток" се състоя на 1 януари. На първия етап по газопровода ще се транспортират около 4 милиарда кубически метра газ годишно, което напълно ще покрие нуждите на Сърбия от синьо гориво. Проектът е проектиран за годишен обем от до 12,4 милиарда кубически метра газ за тази държава и страните от ЕС. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Швеция спира помощите си за 5 страни, пренасочва ги към Украйна

Швеция спира помощите си за 5 страни, пренасочва ги към Украйна

"Украйна е най-важният външнополитически и хуманитарен приоритет на Швеция и затова правителството ще увеличи помощта."

САЩ заплашиха ЕС да се оттеглят от отбранителните програми на НАТО, поставиха условия

САЩ заплашиха ЕС да се оттеглят от отбранителните програми на НАТО, поставиха условия

Представител на алианса заяви, че европейските съюзници вече започват да поемат по-голяма отговорност за сигурността на континента, но не коментира срока до 2027 година.

ЕС глобява със 120 млн. евро платформата Х

ЕС глобява със 120 млн. евро платформата Х

Това се случи, независимо че вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс отправи строго предупреждение за „атаките“ срещу американски фирми чрез „цензура“, още преди санкцията да бъде обявена публично