Нито нахлуването в Украйна, нито четирите ваксини срещу коронавируса, нито утихването на пандемията отмениха карантината за тези, които контактуват с руския президент Владимир Путин. Лекарите и пилотите редовно седят в изолация. За достъп в "чистата зона" стотици хора дават по четири PCR теста и поне два пъти ги проверяват за антитела към коронавируса. Правят се и допълнителни анализи - за грип, за стафилококи и паразити.
Това са изводите от разследване на руската секции на BBC въз основа на държавните поръчки, обявени от администрацията на Кремъл. От него става ясно как се пази здравето на руския президент, как е устроена системата за тестване и колко милиарда рубли струва това на руския бюджет.
По открити данни може да се пресметне, че Кремъл е похарчил за това около 1.5 млрд. рубли, като поне още 1.7 млрд. рубли отговарящите за това структури са получили под формата на субсидии
"Такива мерки са безпрецедентни, но само от тях не може да се разбере дали президентът има проблеми със здравето. По-скоро е презастраховане или "звездна болест", коментира пред BBC израелският анестезиолог Михаил Фремдерман, който до 2014 г. е работил в Русия.
Константин Балонов, завеждащ отдела по анестезиология и реанимация в американския Tufts Medical Center и лично лекувал тежко болни с коронавирус, смята, че такива карантинни мерки са даже ирационални. Според него лекарите в Кремъл просто се страхуват от възможни репресии и се презастраховат: "Да се стои в карантина и да се дават многобройни анализи от медицинска гледна точка е параноя или реален страх на лекарите от последствията. Едно дело срещу лекарите може много бързо да стане реалност".
На официалния сайт на старинния руски град Валдай няма нито дума за намиращата се тук резиденция на Путин. Но от 6 ноември 2020 г. местната почивна станция е затворена за външни посетители. От началото на пандемията тук командват лекарите от Централната клиническа болница /ЦКБ/ към администрацията на президента, където се лекува Владимир Путин. Ако се съди по заплатените сметки, там почти винаги има между 1 и 4 медици, които живеят в стаи или вили.
Медицински десант във Валдай
От 2020 г. лекарите съпровождат Путин във Валдай. За една година болницата шест пъти изпраща от 1 до 4 свои сътрудници /най-често пътуват по двойки/ в командировки за срок от 10 до 15 дни. Те живеят в отделни вили на цена 5500 рубли за нощувка. За година болницата е похарчила за техните нощувки 847 хиляди рубли. През 2021 г. пътуванията са зачестили, лекарите са командировани за срок от 1 до 26 дни, като болницата е плащала за вили 18 пъти на стойност 1 193 хиляди рубли. През 2022 г. лекарите са идвали при Путин във Валдай минимум 9 пъти - от 1 януари од 15 април там ежедневно има 1-2 сътрудници на кремълската болница. Максималният срок за командировка на един медик е 34 дни. Болницата е платила наема на вили във Валдай до средата на април, като сметката е 841 хиляди рубли.
„Проект" анализира държавните поръчки от 2016 до 2020 г. за пътуванията на Путин до Сочи, където се намира една от президентските резиденции. Оттам става ясно, че екип от лекари редовно го съпровожда. Най-често с него летят двама отоларинголози и хирург, специалист по рак на щитовидната жлеза. Командировките на лекарите в Сочи продължават и в момента - новият договор за тяхното пребиваване в санаториума "Рус" беше сключен преди дни.
През април "Проект" публикува разследване, което стига до извода, че Путин има сериозни здравословни проблеми. Прессекретарят на президента Дмитрий Песков отрече това.Др
Според доктор Балонов, засилените мерки за сигурност могат да се прилагат при пациенти с понижен имунитет - например при химиотерапия. Но и в тези случаи карантината и многочислените анализи са явно престараване.
Михаил Фремдерман изброява няколко хипотези за "кремълската карантина". "Това може да е просто пилеене на бюджетни пари. С някаква степен на вероятност можем да говорим за мнителността и фобиите на Путин - например страх от биологическо оръжие. Той говореше за биологични лаборатории на САЩ в Украйна. А информацията за необходимостта от едни или други анализи или карантина вероятно получава от папките, които му се носят", смята Фремдерман.
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.